Start arrow Wiadomości arrow Narodowe Święto Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości PDF Drukuj Email
Wpisał: Admin   
24.11.2010.
Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto państwowe, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego. W naszej szkole z okazji tego święta odbył się 16.11.2010 roku, przygotowany przez p. Zofię Mąkosę oraz Magdalenę Sołtysiak apel. Klasy III wraz z chórem przygotowały scenkę artystyczną. Wspólnie razem śpiewaliśmy pieśni. Uczniowie szkoły podstawowej szczególnie dobrze wywiązali się z postawionego im zadania. Najbardziej podobała się im piosenka: „Kocham Cię, Polsko!”. Większość uczniów była zainteresowana tym, o czym była mowa i swoją uwagę poświęciła na wysłuchanie i przemyślenie tego, jak było w tamtych czasach, jak ludzie dążyli do odzyskania niepodległości. Mimo, że kraj był w rozpaczy, Polacy nigdy nie stracili wiary. „Kobiety, mężczy?ni, dzieci walczyli i ginęli razem.” „Krew przelana na ulicach była ich dobrowolną ofiarą.” Czym dla nas jest to święto? Dla mnie jest dniem, w którym należy przypomnieć sobie historię naszego narodu, wczuć się w atmosferę tego dnia.

To nie jest zwykły dzień. Staraliśmy się to pokazać poprzez upamiętnienie go. Wielu nie było stać na to, by zaśpiewać kilka pieśni. Czy to tak wiele? Przecież trzeba upamiętnić dzień, w którym inni walczyli ostatkiem sił, sercem, byśmy my mogli żyć w naszym kraju, w Polsce. Jestem godnym podziwu patriotą? Osobą, która kiedyś swoim dzieciom będzie w stanie przekazać historię Polski, by ta, wyrosła na osobę godną podziwu? Na to pytanie każdy sam powinien sobie odpowiedzieć. Mogę mieć tylko nadzieję, że w niektórych obudzi się poczucie świadomości narodowej. Musimy okazywać wdzięczność i podziw tym, którzy polegli za nas i nasz kraj. Pani na religii kiedyś powiedziała: „Zrozumieć to uświadomić sobie, pojąć intencje drugiej osoby. Do zrozumienia drugiego człowieka konieczna jest empatia, czyli zdolność odczuwania przeżyć drugiego człowieka, jego uczuć, wczucie się w sytuację fizyczną i psychiczną drugiego. „Cokolwiek czynisz, czyń z rozwagą i patrz, jakie będą tego konsekwencje.”

Sandra Mikołajewicz

Zmieniony ( 24.11.2010. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »