Start arrow Wywiady arrow Rozmowa z Panią psycholog Emilią Kicińską
Rozmowa z Panią psycholog Emilią Kicińską PDF Drukuj Email
Wpisał: Admin   
15.04.2012.

Natalia Jasztal, Laura Mikołajewicz: Jakie są zalety Pani zawodu?

Emilia Kicińska: W spotkaniu z drugim człowiekiem cenię szczególnie autentyczność i poznanie ludzkiej psychiki, a za największe zalety pracy psychologa uważam elastyczność i kompleksowość. Stąd również chętnie współpracuję z rodzicami, nauczycielami prowadzącymi zajęcia z uczniami z naszej szkoły.

Jakie jest Pani hobby?

W wolnych chwilach uwielbiam grać na fortepianie, w szczególności muzykę rozrywkową i jazz.

Jak się układa Pani współpraca z uczniami?

Współpraca z dziećmi i młodzieżą układa mi się pomyślnie, zwłaszcza jeśli rodzice i nauczyciele angażują się w proces pomagania. Serdecznie zachęcam do spotkania każdego ucznia, który chciałby ze mną porozmawiać na temat własnych trudności, problemów np. w relacjach w środowisku domowym, czy szkolnym i innych, które utrudniają mu codzienne funkcjonowanie. Chętnie znajdę czas, aby mu pomóc.

Co skłoniło Panią do wyboru zawodu?

Myślę, ze kluczowe znaczenie odegrała moja osobowość. Jestem ekstrawertykiem – szybko nawiązuje kontakt z drugim człowiekiem, bardzo lubię rozmawiać z ludźmi, wspólnie analizować aktualną sytuację życiową i wypracowywać koncepcję zmian. Posiadam również umiejętność obserwacji oraz aktywnego słuchania danej osoby.

Jakie rady przekazałaby Pani osobom chcącym pójść w Pani ślady?

Moim zdaniem najważniejsze w wykonywaniu każdego zawodu jest to, aby był on zgodny z naszymi zainteresowaniami i predyspozycjami, wtedy istnieje duża szansa, że to co robimy, będzie nam sprawiało radość i motywowało do dalszej aktywności.

Czy praca w szkole w Siedlcu sprawia Pani satysfakcję?

Owszem, cieszy mnie dobra współpraca z rodzicami i nauczycielami, którzy chętnie zgłaszają niepokojące ich zachowania dzieci i młodzieży. Największą satysfakcję sprawia mi, gdy po naszych spotkaniach smutne oczy dziecka czy nastolatka zamieniają się na takie, w których widoczna jest radość.

Czy poza naszą szkołą pracuje Pani gdzieś indziej?

Tak, pracuję w szkołach podstawowych i gimnazjach oraz przedszkolach na terenie całej gminy Siedlec. Poza tym aktywnie uczestniczę w projektach finansowanych przez środki z unii europejskiej w Wolsztynie.

Z panią psycholog Emilią Kicińską rozmawiała Natalia Jasztal i Laura Mikołajewicz

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »