Start arrow Programy edukacyjne arrow Sprawozdanie z realizacji programu
Sprawozdanie z realizacji programu PDF Drukuj Email
Wpisa³: Admin   
30.06.2007.
Osoba odpowiedzialna za realizację projektu "Niemi świadkowie historii": Ludwika Wita

Celem projektu byÅ‚o wyzwolenie aktywnoÅ›ci mÅ‚odzieży, zaproponowanie jednej z możliwoÅ›ci spÄ™dzenia wolnego czasu, rozwijanie zainteresowaÅ„ przyrodniczych i historycznych. UÅ›wiadomienie mÅ‚odzieży, że także od niej zależy, czy na wsi bÄ™dzie siÄ™ dziaÅ‚o coÅ› ciekawego. WÅ‚Ä…czenie niepewnych i biernych, a poprzez wykonywanie odpowiedzialnych zadaÅ„, wzmocnienie ich poczucia wÅ‚asnej wartoÅ›ci. Pobudzenie lokalnego patriotyzmu i dumy z ciekawej przeszÅ‚oÅ›ci miejsc, w których mieszkajÄ…. Wspólne dzieÅ‚o, jakim byÅ‚ przewodnik, może przyczynić siÄ™ do tego, że miejsca w nim opisane zainteresujÄ… turystów.

Odbiorcy projektu:

BezpoÅ›rednio byÅ‚o to ok. 50 osób. PoÅ›rednio ok. 60 osób ( np. mÅ‚odzież pomagajÄ…ca w imprezie promocyjnej, rodzice, dziadkowie, mieszkaÅ„cy wsi).

Streszczenie projektu/ Opis działań:

Grupa mÅ‚odzieży wiejskiej zostaÅ‚a skupiona wokóÅ‚ wspólnego dziaÅ‚ania, jakim byÅ‚a praca nad inwentaryzacjÄ… i skatalogowaniem wszystkich drzew - pomników przyrody na terenie gminy Siedlec. Ponieważ najstarsze drzewa pomnikowe rosnÄ… w przypaÅ‚acowych parkach dawnych posiadÅ‚oÅ›ci ziemskich, mÅ‚odzież realizujÄ…ca projekt zajęła siÄ™ także poznawaniem historii rodów ziemiaÅ„skich, przynajmniej w takim przedziale czasowym, w jakim żyje drzewo - pomnik przyrody. KoÅ„cowym efektem pracy staÅ‚a siÄ™ broszura peÅ‚niÄ…ca rolÄ™ katalogu drzew i przewodnika turystycznego, w którym znalazÅ‚y siÄ™ wiadomoÅ›ci o najcenniejszych roÅ›linach przypaÅ‚acowych parków oraz paÅ‚acach (lub ich pozostaÅ‚oÅ›ciach) i rodach ziemiaÅ„skich żyjÄ…cych kiedyÅ› na terenie dzisiejszej gminy Siedlec.

Uczestnicy, podzieleni na grupy tematyczne, fotografowali i opisywali najcenniejsze obiekty przyrodnicze i paÅ‚ace, dociekali ich przeszÅ‚oÅ›ci, rozmawiali z lud¼mi, siÄ™gali do ¼ródeÅ‚ historycznych, np. zdjęć i materiaÅ‚ów pisanych. Zadania zostaÅ‚y wykonane w okresie wakacji i wczesnej jesieni. Pó¼niej, kiedy pogoda nie byÅ‚a już tak sprzyjajÄ…ca, zostaÅ‚a wykonana ta część projektu, która wymaga pracy w bibliotece, lub w pracowni komputerowej. Dotacja zostaÅ‚a wykorzystana na zakup potrzebnego sprzÄ™tu, przejazdy, bilety wstÄ™pu, wyżywienie, niezbÄ™dny transport, wykonanie przewodnika, imprezÄ™ promocyjnÄ….

Budżet projektu:

17 000 zł
Zmieniony ( 24.09.2007. )
 
« poprzedni artyku³   nastêpny artyku³ »