Start arrow Warto poczytać! arrow Po co nam imię?
Po co nam imiÄ™? PDF Drukuj Email
Wpisa³: Admin   
18.04.2009.

Uczniowie bardzo czÄ™sto „zapominajÄ…” imion swoich rówieÅ›ników. WoÅ‚ajÄ… ich po przezwiskach czy nazwiskach. A to przecież bardzo nieÅ‚adnie. Po to dostaliÅ›my imiÄ™, by każdy mógÅ‚ nas wÅ‚aÅ›nie woÅ‚ać czy prosić o coÅ› wymieniajÄ…c nasze imiÄ™.

     Przezwiska - czÄ™sto niemiÅ‚e, obra¼liwe. Osoba, która uzyskaÅ‚a takowe przezwisko jest na pewno w jakiÅ› sposób urażana. PrzykroÅ›ci, które możemy sprawić przezwiskami sÄ… naprawdÄ™ ogromne. Czy tak trudno do kolegi czy koleżanki zwrócić siÄ™ po imieniu? MyÅ›lÄ™, że nie. Wszyscy mówiÄ…, że jeÅ›li mówi siÄ™ „po nazwisku” to wtedy wszystko jest dobrze. A to również nieprawda. Sama nie lubiÄ™, jak ktoÅ› woÅ‚a mnie po nazwisku, wrÄ™cz mnie to denerwuje. SÄ… sytuacje, w których zwrócenie siÄ™ po nazwisku jest oczywiÅ›cie wymagane, ale kiedy jest to zwykÅ‚a sytuacja na boisku czy na korytarzu szkolnym, to nie powinniÅ›my tak mówić.

  Ludzie, którzy sÄ… przezywani czasami czujÄ… siÄ™ gorsi. I wcale nie jest to dziwne. MyÅ›lÄ…, że wiÄ™kszość ich nie lubi, czÄ™sto czujÄ… siÄ™ odrzuceni. WiÄ™c po co przezywamy? Dla zabawy, draki, żeby wszyscy myÅ›leli, że jesteÅ›my lepsi, fajniejsi, bardziej odlotowi i spoko? A tak naprawdÄ™ jest odwrotnie, bo to, że kogoÅ› przezywam nie czyni mnie lepszÄ… od innych. Wielu z was pewnie i tak nie zrozumie, o co mi chodzi, bo przezywanie weszÅ‚o w nawyk tak bardzo, że nawet nie wiemy, kiedy to robimy.

     Mam nadziejÄ™, że kiedy nastÄ™pnym razem spróbujecie kogoÅ› przezwać, czy obrazić zastanowicie siÄ™ nad tym i chciaÅ‚abym, żebyÅ›cie siÄ™ powstrzymali od robienia przykroÅ›ci innym. Warto też przeprosić tych, których siÄ™ gnÄ™biÅ‚o i przezywaÅ‚o, ponieważ nikt nie zasÅ‚użyÅ‚, by go obrażano. Każdy z nas jest taki sam, nie ma podziaÅ‚u na lepszych i gorszych.

Patrycja Hoffmann klasa III b

Zmieniony ( 14.05.2009. )
 
« poprzedni artyku³   nastêpny artyku³ »