Start arrow Historia szkoły
Historia szkoły PDF Drukuj Email
Wpisa³: Admin   
22.09.2007.

stary budynek szkoły
Budynek szkoly powstały w 1910 r.

pierwsi absolwenci
Pierwsi absolwenci ośmioklasowej Szkoły Podstawowej w Siedlcu wraz z gronem pedagogicznym. Rok szkolny 1966/67

Historia szkoły w Siedlcu sięga aż XVII w. Pierwsza wzmianka o niej pojawia się w 1641 r. Najpierw była to szkoła parafialna, niestety w nienajlepszym stanie. Prawdopodobnie upadła w drugiej połowie XVII w. Na pewno nie było jej w 1725 r. Nauczanie w Siedlcu wznowiono już pod zaborem pruskim. Nie wiadomo, kiedy to nastąpiło, ale na pewno przed 1895 rokiem, bo istnieją dokumenty potwierdzające wzniesienie budynku szkolnego przy ulicy Zbąszyńskiej w 1890 r. Drugi budynek, ten przy ulicy Szkolnej powstał w 1910 r. Nie było wówczas określonego czasu nauki w szkole, decydował o nim nauczyciel po zapoznaniu się z wiadomościami danego ucznia. Na początku XX w. szkoła w Siedlcu miała tylko jednego nauczyciela, na którego przypadało ponad 100 uczniów, dlatego wyniki nauczania były słabe i występowała duża liczba analfabetów.

Zmiana na korzyść nastąpiła, kiedy Polska odzyskała niepodległość. Od 1920 przez cały okres międzywojenny w Siedlcu istniało nauczanie w zakresie 6 klas. W 1933 roku uczęszczało do szkoły 117 uczniów. Szkoła dysponowała 2 budynkami i znajdującymi się w nich 3 izbami szkolnymi, stodołą, oborą, pralnią, 2 drewnikami i 2 piwnicami.

SzkoÅ‚a odgrywaÅ‚a ważnÄ… rolÄ™ w Å›rodowisku, bo poza dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… programowÄ… corocznie nauczyciele urzÄ…dzali „GwiazdkÄ™”, dwa razy do roku – w pa¼dzierniku i w czerwcu – „TydzieÅ„ dziecka”. Organizowali, angażujÄ…c miejscowÄ… spoÅ‚eczność, imprezy o charakterze narodowym i paÅ„stwowym. Nauczyciele szkoÅ‚y w Siedlcu uczestniczyli aktywnie w życiu wsi. DziaÅ‚ali w organizacjach mÅ‚odzieżowych, straży pożarnej i kółku rolniczym. Przewodzili ruchowi Å›piewaczemu i scenicznemu. W okresie miÄ™dzywojennym najbardziej zwiÄ…zani ze szkoÅ‚Ä… i Å›rodowiskiem nauczyciele to: Maria Dulat, Kaleta, Jan TomiÅ„ski, Stefan ZieliÅ„ski, Maria Wojtusiak, PaweÅ‚ Maćkowiak.

Wojna i okupacja przerwaÅ‚y coraz doskonalsze dziaÅ‚ania szkoÅ‚y. W latach 1939 – 1945 dzieci Polaków nie chodziÅ‚y do szkoÅ‚y. Budynek przy ul. ZbÄ…szyÅ„skiej zostaÅ‚ przeznaczony dla niemieckiego komendanta tajnej policji. W budynku przy ul. Szkolnej uczyÅ‚y siÄ™ niemieckie dzieci pod kierunkiem niemieckiego nauczyciela.

Po zakończeniu wojny szkolnictwo zaczęło na nowo się odradzać. Trzeba było zacząć wszystko od nowa, gdyż pomoce naukowe i meble zostały zniszczone, a same budynki też znajdowały się w opłakanym stanie. Podwórze szkolne było zaśmiecone i przekopane rowami strzeleckimi. Pracę szkoły w tych nienormalnych warunkach starała się zorganizować Maria Dulat, która wróciła do Siedlca po zakończeniu działań wojennych na tym terenie.

Aby zlikwidować braki wiedzy powstałe w czasie trwania wojny, zorganizowano dodatkowe zajęcia dla dorosłych i starszej młodzieży. Początkowo nauka odbywała się w zakresie sześciu klas. Do klas starszych uczęszczały dzieci z Kiełkowa, Żodynia, Karny, Reklina, i Kiełpin. Zbyt trudne warunki pracy spowodowały, że w roku 1946/47 niektóre klasy uczęszczały na lekcje co drugi dzień. Prawdopodobnie od 1948 roku szkoła w Siedlcu nosiła nazwę Szkoły Podstawowej, nauczającej w zakresie siedmiu klas.

1 września 1956 roku otworzono czteroklasową szkołę w Nieborzy, która od 1958 r. była punktem filialnym szkoły w Siedlcu. Utrudnienia dzieci z Karny, związane z dość dużą odległością placówki od wioski, zaowocowały otwarciem siedmioklasowej szkoły w tejże miejscowości w 1958 roku.

W 1965 roku wprowadzono VIII klasę i tym samym wydłużono czas nauki o rok. Skutkiem tego oraz wyżu demograficznego było przepełnienie w budynkach szkoły i konieczność nauki na zmiany. Zajęcia w szkole kończyły się o godz. 18.15.

W 1973 r. miaÅ‚a miejsce reorganizacja szkolnictwa. W jej wyniku powstaÅ‚a Zbiorcza SzkoÅ‚a Gminna w Siedlcu. Zlikwidowano oÅ›mioklasowÄ… szkoÅ‚Ä™ w Karnie. ZostaÅ‚a ona wÅ‚Ä…czona do szkoÅ‚y w Siedlcu. Klasy I – IV dojeżdżaÅ‚y z Siedlca do Karny wraz z nauczycielami i razem z dziećmi z Reklina i Karny tam pobieraÅ‚y naukÄ™. Siedlecka szkoÅ‚a miaÅ‚a punkty filialne w Nieborzy, KieÅ‚kowie i otwarty w 1974 roku w Å»odyniu. Przewożenie dzieci do Karny zmniejszyÅ‚o trochÄ™ ciasnotÄ™ w szkole, ale i tak zajÄ™cia praktyczno – techniczne chÅ‚opców odbywaÅ‚y siÄ™ w dawnym budynku szkoÅ‚y w Reklinie, a dziewczÄ…t w baraku.

W 1984 roku szkoła przestała być Zbiorczą Szkołą Gminną, a stała się Szkołą Podstawową.

Ponieważ trudnoÅ›ci lokalowe i ciasnota w szkole trwaÅ‚y nadal, w poÅ‚owie lat siedemdziesiÄ…tych zainicjowano pomysÅ‚ budowy dwupiÄ™trowego budynku. Niestety pomysÅ‚ ten nie doszedÅ‚ do skutku, w zwiÄ…zku ze zmianÄ… podziaÅ‚u administracyjnego. W pa¼dzierniku 1979 r. zostaÅ‚a podjÄ™ta decyzja o budowie stołówki – Å›wietlicy przy szkole. Obiekt miaÅ‚ powstać w czynie spoÅ‚ecznym. 6 grudnia 1979 przystÄ…piono do kopania fundamentów. Prace przerwano w styczniu z powodu panujÄ…cych mrozów, ale pod koniec lutego wznowiono je ponownie. Rolnicy dowozili potrzebne materiaÅ‚y. MieszkaÅ„cy dobrowolnie opodatkowali siÄ™ na rzecz budowy. Wykonywali też wiÄ™kszość prac. Pomagali również uczniowie starszych klas. 29 kwietnia 1980 roku skoÅ„czono wznoszenie murów, a pó¼niej prowadzono prace wykoÅ„czeniowe.

Uroczystość otwarcia nowej części szkoły odbyła się 14 lutego 1981 roku. W 1984/85 narodził się pomysł budowy, także z dużym zaangażowaniem społeczeństwa, dodatkowego skrzydła, mieszczącego specjalnie przygotowane klasy m.in. do fizyki i chemii.

21 września 1986 roku Szkoła Podstawowa w Siedlcu otrzymała imię Powstańców Wielkopolskich. Takie imię szkoły ma upamiętniać bohaterski zryw mieszkańców Wielkopolski, który przyniósł naszej ziemi kres panowania niemieckiego zaborcy. Uroczystość nadania imienia zbiegła się z zakończeniem budowy zachodniego skrzydła szkoły, otwarciem Izby Pamięci i otrzymaniem sztandaru.

W 1992 roku zaczęto wykonywać prace związane z budową boiska szkolnego. Trzy lata pó¼niej zaczęto budowę sali sportowej, która od kilku lat służy naszej młodzieży. W 1999 roku w wyniku reformy edukacji zostało założone Gimnazjum w Siedlcu z oddziałami zamiejscowymi w Chobienicach. Od początku współistniejemy w jednym budynku ze Szkołą Podstawową im. Powstańców Wielkopolskich w Siedlcu. W pierwszym roku mieliśmy 4 oddziały, w drugim 8, a w roku 2001/2002 do naszej szkoły uczęszczało 297 uczniów uczących się w 13 oddziałach. Obecnie, po zmniejszeniu obwodu, już bez uczniów z Chobienic, mamy 185 uczniów w 7 oddziałach. Jesteśmy jedynym samodzielnym gimnazjum na terenie gmin Siedlec i Przemęt.

Wspólnie – uczniowie, rodzice i nauczyciele obu szkół organizujÄ… imprezy okolicznoÅ›ciowe i festyny. OdbywajÄ… siÄ™ co jakiÅ› czas zabawy taneczne, aby pozyskać Å›rodki finansowe na doposażenie gimnazjum. DziÄ™ki temu wyposażyliÅ›my pracowniÄ™ informatycznÄ… w meble, salÄ™ gimnastycznÄ… w kosze do koszykówki, odmalowaliÅ›my wszystkie izby lekcyjne, wymieniliÅ›my krzesÅ‚a w salach, zakupiliÅ›my lektury do biblioteki, pomoce dydaktyczne, sprzÄ™t audiowizualny. Mamy nie tylko pracowniÄ™ komputerowÄ…, ale też salÄ™ wyposażonÄ… w komputer z rzutnikiem multimedialnym i mikroskopem dostosowanym do pracy z komputerem.

Od kilku lat organizujemy koncerty na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Budujemy tradycję szkoły, nie zapominając o jej historii.

Na podstawie książki M. Stefan „Historia SzkoÅ‚y Podstawowej im. PowstaÅ„ców Wielkopolskich w Siedlcu w latach 1945 - 1996” opracowaÅ‚a: Katarzyna Dulat – uczenica kl 2c, przy pomocy pani mgr Zofii MÄ…kosy.

HISTORIA NAJNOWSZA (2009)

W 2008 r. w naszej placówce zaszły duże zmiany. Władze gminy zdecydowały o połączeniu Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich i Gimnazjum w Siedlcu. Od roku szkolnego 2008/2009 istniejemy jako Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Siedlcu. Pierwszą dyrektorką Zespołu została Dorota Brudło, która wcześniej zarządzała gimnazjum. Każdy, kto nas odwiedza widzi, jak wiele zmieniło się w czasie ostatnich miesięcy. Wymieniono okna i drzwi wejściowe. Naprawiono stare chodniki i położono nowe, zarówno od strony ul. Szkolnej jak i od ul. Zbąszyńskiej. Trwają prace w otoczeniu sali gimnastycznej. Powstaje tak potrzebny nauczaniu zintegrowanemu i dzieciom z całej wsi piękny plac zabaw. Wokół budynku jest ładnie i czysto. Podczas ferii i wakacji odmalowano korytarze i zawieszono w oknach nowe firanki.

UzupeÅ‚niany jest ksiÄ™gozbiór biblioteki. W samej bibliotece do dyspozycji uczniów znajduje siÄ™ osiem komputerów z dostÄ™pem do Internetu. SÄ… dwie zupeÅ‚nie nowe pracownie komputerowe. Nauczyciele dysponujÄ… dwiema salami z komputerem, rzutnikiem i ekranem oraz zestawem przenoÅ›nym z laptopem. Systematycznie kupowane sÄ… pomoce naukowe do nauczania wszystkich przedmiotów, zarówno te tradycyjne jak i programy komputerowe. Uczniowie uczestniczÄ… w projektach edukacyjnych. SÄ… to min. opracowanie materiaÅ‚u i wydanie pÅ‚yty „Powstanie Wielkopolskie 1918 – 1919 w gminie Siedlec i okolicy”, publikacja „Niemi Å›wiadkowie historii”, „Mój przyjaciel Archimedes”, „OtaczajÄ…ca nas przyroda to wielka przygoda”.

Szkoła ma wielkie osiągnięcia sportowe, m.in. w piłce ręcznej dziewcząt, unihokeju, lekkiej atletyce.

Powody do dumy daje też strona internetowa, stworzona i od początku prowadzona przez naszego informatyka mgra Zbigniewa Wąsika. Jej prężna redakcja dba o to, by pojawiały się aktualne informacje i artykuły o interesującej młodzież tematyce.

Pod opieką pani pedagog mgr Doroty Dziubek działa wolontariat. Przeprowadzono już wiele akcji, np. zbiórkę darów dla dzieci z domów dziecka i zbiórkę karmy dla bezdomnych zwierząt.

Nasi uczniowie osiągają wiele sukcesów na konkursach recytatorskich, literackich i śpiewaczych. Działają dwie grupy teatralne, chór i różne koła zainteresowań.

Przed nami nowe wyzwanie. Pragniemy zapracować sobie na imię Powstańców Wielkopolskich dla ZSPiG.

Budujemy tradycję szkoły nie zapominając o jej historii.

Opracowanie: Zofia MÄ…kosa

pożegnanie Marii Dulat
Maria Dulat podczas uroczystości pożegnania z powodu przejścia na emeryturę - czerwiec 1963 r.

jedna z klas z kierownikiem szkoły
Jedna z klas z kierownikiem szkoły Czesławem Pa¼dziorem i nauczycielami: Marią Dulat, Franciszkiem Rubczyńskim i Adamem Basińskim

Grono pedagogiczne - rok 1968
Grono pedagogiczne rok 1968

Grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich - rok szkolny 1990/91
Grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich - rok szkolny 1990/91

Marian Śmiałek (pierwszy z prawej) wraz z innymi nauczycielami i uczniami
Marian Śmiałek (pierwszy z prawej) wraz z innymi nauczycielami i uczniami

Tadeusz MÄ…kosa wraz z wychowankami - rok 1979
Tadeusz MÄ…kosa wraz z wychowankami - rok 1979

Klasa IIIa z wychowawczynią p. Hildą Koziołek - czerwiec 1991 r.
Klasa IIIa z wychowawczynią p. Hildą Koziołek - czerwiec 1991 r.

Jan WoÅ› ze swoimi wychowankami
Jan Woś ze swoimi wychowankami i dyrektorem szkoły Marianem Śmiałkiem rok 1975

Spotkanie po latach z absolwentami szkoły
Spotkanie po latach z absolwentami szkoły

Absolwenci wraz z nauczycielami
Absolwenci Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wlkp. w Siedlcu wraz z nauczycielami w roku szkolnym 1988/89

Nauczyciele z uczestnikami powstania
Grono nauczycielskie i żyjący wówczas uczestnicy powstania - 12 grudnia 1968 r.

Tak witali wiosnÄ™ wychowankowie p. Tadeusza MÄ…kosy
Tak witali wiosnÄ™ wychowankowie p. Tadeusza MÄ…kosy

Barak
Barak, w którym mieściła się jedna izba lekcyjna i sala ze sceną (1945 r.)

Kazimiera Gracz
Kazimiera Gracz podczas zakończenia roku szkolnego 1984/85

Pani Ewa Śmiałek ze swoimi wychowankami
Pani Ewa Śmiałek ze swoimi wychowankami

Pani Irena Mikulska wraz z wychowankami - rok 1970
Pani Irena Mikulska wraz z wychowankami - rok 1970

rozbudowa szkoły
Stanisław Piosik - Gminny Dyrektor Szkół, Jan Woś - dyr. Zbiorczej Szkoły Gminnej i Mistrz Murarski z Siedlca - Jan Kaczmarek (1980 r.)

rozbudowa szkoły
Rozbudowa Szkoły Podstawowej w Siedlcu (1980 r.)

rozbudowa szkoły rozbudowa szkoły
Rozbudowa Szkoły Podstawowej
w Siedlcu (1980 r.)

otwarcie szkoły
Zaproszeni goście na uroczystości otwarcia szkoły (21 września 1986 r.)

przecięcie wstęgi
Wojewoda zielonogórski - Zbyszko Piwoński uroczyście przecina wstęgę

w oczekiwaniu na paniÄ… minister
W oczekiwaniu na Ministra Oświaty i Wychowania - p. Joannę Michałowską-Gumowską (30 pa¼dziernika 1986 r.)

Pani Minister podczas rozmowy z nauczycielami
Pani Minister podczas rozmowy z nauczycielami

budowa sali gimnastycznej budowa sali gimnastycznej
Budowa sali gimnastycznej (1996 r.)

Fotografie pochodzÄ… z książki M. Stefan „Historia SzkoÅ‚y Podstawowej im. PowstaÅ„ców Wielkopolskich w Siedlcu w latach 1945 - 1996”
Zmieniony ( 20.04.2009. )