Start arrow Historia szko造
Historia szko造 PDF Drukuj Email
Wpisa: Admin   
22.09.2007.

stary budynek szko造
Budynek szkoly powsta造 w 1910 r.

pierwsi absolwenci
Pierwsi absolwenci o鄉ioklasowej Szko造 Podstawowej w Siedlcu wraz z gronem pedagogicznym. Rok szkolny 1966/67

Historia szko造 w Siedlcu si璕a a XVII w. Pierwsza wzmianka o niej pojawia si w 1641 r. Najpierw by豉 to szko豉 parafialna, niestety w nienajlepszym stanie. Prawdopodobnie upad豉 w drugiej po這wie XVII w. Na pewno nie by這 jej w 1725 r. Nauczanie w Siedlcu wznowiono ju pod zaborem pruskim. Nie wiadomo, kiedy to nast徙i這, ale na pewno przed 1895 rokiem, bo istniej dokumenty potwierdzaj帷e wzniesienie budynku szkolnego przy ulicy Zb御zy雟kiej w 1890 r. Drugi budynek, ten przy ulicy Szkolnej powsta w 1910 r. Nie by這 w闚czas okre郵onego czasu nauki w szkole, decydowa o nim nauczyciel po zapoznaniu si z wiadomo軼iami danego ucznia. Na pocz徠ku XX w. szko豉 w Siedlcu mia豉 tylko jednego nauczyciela, na kt鏎ego przypada這 ponad 100 uczni闚, dlatego wyniki nauczania by造 s豉be i wyst瘼owa豉 du瘸 liczba analfabet闚.

Zmiana na korzy嗆 nast徙i豉, kiedy Polska odzyska豉 niepodleg這嗆. Od 1920 przez ca造 okres mi璠zywojenny w Siedlcu istnia這 nauczanie w zakresie 6 klas. W 1933 roku ucz瘰zcza這 do szko造 117 uczni闚. Szko豉 dysponowa豉 2 budynkami i znajduj帷ymi si w nich 3 izbami szkolnymi, stodo陰, obor, pralni, 2 drewnikami i 2 piwnicami.

Szko豉 odgrywa豉 wa積 rol w 鈔odowisku, bo poza dzia豉lno軼i programow corocznie nauczyciele urz康zali „Gwiazdk”, dwa razy do roku – w pa?dzierniku i w czerwcu – „Tydzie dziecka”. Organizowali, anga簑j帷 miejscow spo貫czno嗆, imprezy o charakterze narodowym i pa雟twowym. Nauczyciele szko造 w Siedlcu uczestniczyli aktywnie w 篡ciu wsi. Dzia豉li w organizacjach m這dzie穎wych, stra篡 po瘸rnej i k馧ku rolniczym. Przewodzili ruchowi 酥iewaczemu i scenicznemu. W okresie mi璠zywojennym najbardziej zwi您ani ze szko陰 i 鈔odowiskiem nauczyciele to: Maria Dulat, Kaleta, Jan Tomi雟ki, Stefan Zieli雟ki, Maria Wojtusiak, Pawe Ma熥owiak.

Wojna i okupacja przerwa造 coraz doskonalsze dzia豉nia szko造. W latach 1939 – 1945 dzieci Polak闚 nie chodzi造 do szko造. Budynek przy ul. Zb御zy雟kiej zosta przeznaczony dla niemieckiego komendanta tajnej policji. W budynku przy ul. Szkolnej uczy造 si niemieckie dzieci pod kierunkiem niemieckiego nauczyciela.

Po zako鎍zeniu wojny szkolnictwo zacz窸o na nowo si odradza. Trzeba by這 zacz望 wszystko od nowa, gdy pomoce naukowe i meble zosta造 zniszczone, a same budynki te znajdowa造 si w op豉kanym stanie. Podw鏎ze szkolne by這 za鄉iecone i przekopane rowami strzeleckimi. Prac szko造 w tych nienormalnych warunkach stara豉 si zorganizowa Maria Dulat, kt鏎a wr鏂i豉 do Siedlca po zako鎍zeniu dzia豉 wojennych na tym terenie.

Aby zlikwidowa braki wiedzy powsta貫 w czasie trwania wojny, zorganizowano dodatkowe zaj璚ia dla doros造ch i starszej m這dzie篡. Pocz徠kowo nauka odbywa豉 si w zakresie sze軼iu klas. Do klas starszych ucz瘰zcza造 dzieci z Kie趾owa, 皋dynia, Karny, Reklina, i Kie逍in. Zbyt trudne warunki pracy spowodowa造, 瞠 w roku 1946/47 niekt鏎e klasy ucz瘰zcza造 na lekcje co drugi dzie. Prawdopodobnie od 1948 roku szko豉 w Siedlcu nosi豉 nazw Szko造 Podstawowej, nauczaj帷ej w zakresie siedmiu klas.

1 wrze郾ia 1956 roku otworzono czteroklasow szko喚 w Nieborzy, kt鏎a od 1958 r. by豉 punktem filialnym szko造 w Siedlcu. Utrudnienia dzieci z Karny, zwi您ane z do嗆 du膨 odleg這軼i plac闚ki od wioski, zaowocowa造 otwarciem siedmioklasowej szko造 w tej瞠 miejscowo軼i w 1958 roku.

W 1965 roku wprowadzono VIII klas i tym samym wyd逝穎no czas nauki o rok. Skutkiem tego oraz wy簑 demograficznego by這 przepe軟ienie w budynkach szko造 i konieczno嗆 nauki na zmiany. Zaj璚ia w szkole ko鎍zy造 si o godz. 18.15.

W 1973 r. mia豉 miejsce reorganizacja szkolnictwa. W jej wyniku powsta豉 Zbiorcza Szko豉 Gminna w Siedlcu. Zlikwidowano o鄉ioklasow szko喚 w Karnie. Zosta豉 ona w陰czona do szko造 w Siedlcu. Klasy I – IV doje盥瘸造 z Siedlca do Karny wraz z nauczycielami i razem z dzie熤i z Reklina i Karny tam pobiera造 nauk. Siedlecka szko豉 mia豉 punkty filialne w Nieborzy, Kie趾owie i otwarty w 1974 roku w 皋dyniu. Przewo瞠nie dzieci do Karny zmniejszy這 troch ciasnot w szkole, ale i tak zaj璚ia praktyczno – techniczne ch這pc闚 odbywa造 si w dawnym budynku szko造 w Reklinie, a dziewcz徠 w baraku.

W 1984 roku szko豉 przesta豉 by Zbiorcz Szko陰 Gminn, a sta豉 si Szko陰 Podstawow.

Poniewa trudno軼i lokalowe i ciasnota w szkole trwa造 nadal, w po這wie lat siedemdziesi徠ych zainicjowano pomys budowy dwupi皻rowego budynku. Niestety pomys ten nie doszed do skutku, w zwi您ku ze zmian podzia逝 administracyjnego. W pa?dzierniku 1979 r. zosta豉 podj皻a decyzja o budowie sto堯wki – 鈍ietlicy przy szkole. Obiekt mia powsta w czynie spo貫cznym. 6 grudnia 1979 przyst徙iono do kopania fundament闚. Prace przerwano w styczniu z powodu panuj帷ych mroz闚, ale pod koniec lutego wznowiono je ponownie. Rolnicy dowozili potrzebne materia造. Mieszka鎍y dobrowolnie opodatkowali si na rzecz budowy. Wykonywali te wi瘯szo嗆 prac. Pomagali r闚nie uczniowie starszych klas. 29 kwietnia 1980 roku sko鎍zono wznoszenie mur闚, a p?niej prowadzono prace wyko鎍zeniowe.

Uroczysto嗆 otwarcia nowej cz窷ci szko造 odby豉 si 14 lutego 1981 roku. W 1984/85 narodzi si pomys budowy, tak瞠 z du篡m zaanga穎waniem spo貫cze雟twa, dodatkowego skrzyd豉, mieszcz帷ego specjalnie przygotowane klasy m.in. do fizyki i chemii.

21 wrze郾ia 1986 roku Szko豉 Podstawowa w Siedlcu otrzyma豉 imi Powsta鎍闚 Wielkopolskich. Takie imi szko造 ma upami皻nia bohaterski zryw mieszka鎍闚 Wielkopolski, kt鏎y przyni鏀 naszej ziemi kres panowania niemieckiego zaborcy. Uroczysto嗆 nadania imienia zbieg豉 si z zako鎍zeniem budowy zachodniego skrzyd豉 szko造, otwarciem Izby Pami璚i i otrzymaniem sztandaru.

W 1992 roku zacz皻o wykonywa prace zwi您ane z budow boiska szkolnego. Trzy lata p?niej zacz皻o budow sali sportowej, kt鏎a od kilku lat s逝篡 naszej m這dzie篡. W 1999 roku w wyniku reformy edukacji zosta這 za這穎ne Gimnazjum w Siedlcu z oddzia豉mi zamiejscowymi w Chobienicach. Od pocz徠ku wsp馧istniejemy w jednym budynku ze Szko陰 Podstawow im. Powsta鎍闚 Wielkopolskich w Siedlcu. W pierwszym roku mieli鄉y 4 oddzia造, w drugim 8, a w roku 2001/2002 do naszej szko造 ucz瘰zcza這 297 uczni闚 ucz帷ych si w 13 oddzia豉ch. Obecnie, po zmniejszeniu obwodu, ju bez uczni闚 z Chobienic, mamy 185 uczni闚 w 7 oddzia豉ch. Jeste鄉y jedynym samodzielnym gimnazjum na terenie gmin Siedlec i Przem皻.

Wsp鏊nie – uczniowie, rodzice i nauczyciele obu szk馧 organizuj imprezy okoliczno軼iowe i festyny. Odbywaj si co jaki czas zabawy taneczne, aby pozyska 鈔odki finansowe na doposa瞠nie gimnazjum. Dzi瘯i temu wyposa篡li鄉y pracowni informatyczn w meble, sal gimnastyczn w kosze do koszyk闚ki, odmalowali鄉y wszystkie izby lekcyjne, wymienili鄉y krzes豉 w salach, zakupili鄉y lektury do biblioteki, pomoce dydaktyczne, sprz皻 audiowizualny. Mamy nie tylko pracowni komputerow, ale te sal wyposa穎n w komputer z rzutnikiem multimedialnym i mikroskopem dostosowanym do pracy z komputerem.

Od kilku lat organizujemy koncerty na rzecz Wielkiej Orkiestry 安i徠ecznej Pomocy. Budujemy tradycj szko造, nie zapominaj帷 o jej historii.

Na podstawie ksi捫ki M. Stefan „Historia Szko造 Podstawowej im. Powsta鎍闚 Wielkopolskich w Siedlcu w latach 1945 - 1996” opracowa豉: Katarzyna Dulat – uczenica kl 2c, przy pomocy pani mgr Zofii M彗osy.

HISTORIA NAJNOWSZA (2009)

W 2008 r. w naszej plac闚ce zasz造 du瞠 zmiany. W豉dze gminy zdecydowa造 o po陰czeniu Szko造 Podstawowej im. Powsta鎍闚 Wielkopolskich i Gimnazjum w Siedlcu. Od roku szkolnego 2008/2009 istniejemy jako Zesp馧 Szko造 Podstawowej i Gimnazjum w Siedlcu. Pierwsz dyrektork Zespo逝 zosta豉 Dorota Brud這, kt鏎a wcze郾iej zarz康za豉 gimnazjum. Ka盥y, kto nas odwiedza widzi, jak wiele zmieni這 si w czasie ostatnich miesi璚y. Wymieniono okna i drzwi wej軼iowe. Naprawiono stare chodniki i po這穎no nowe, zar闚no od strony ul. Szkolnej jak i od ul. Zb御zy雟kiej. Trwaj prace w otoczeniu sali gimnastycznej. Powstaje tak potrzebny nauczaniu zintegrowanemu i dzieciom z ca貫j wsi pi瘯ny plac zabaw. Wok馧 budynku jest 豉dnie i czysto. Podczas ferii i wakacji odmalowano korytarze i zawieszono w oknach nowe firanki.

Uzupe軟iany jest ksi璕ozbi鏎 biblioteki. W samej bibliotece do dyspozycji uczni闚 znajduje si osiem komputer闚 z dost瘼em do Internetu. S dwie zupe軟ie nowe pracownie komputerowe. Nauczyciele dysponuj dwiema salami z komputerem, rzutnikiem i ekranem oraz zestawem przeno郾ym z laptopem. Systematycznie kupowane s pomoce naukowe do nauczania wszystkich przedmiot闚, zar闚no te tradycyjne jak i programy komputerowe. Uczniowie uczestnicz w projektach edukacyjnych. S to min. opracowanie materia逝 i wydanie p造ty „Powstanie Wielkopolskie 1918 – 1919 w gminie Siedlec i okolicy”, publikacja „Niemi 鈍iadkowie historii”, „M鎩 przyjaciel Archimedes”, „Otaczaj帷a nas przyroda to wielka przygoda”.

Szko豉 ma wielkie osi庵ni璚ia sportowe, m.in. w pi販e r璚znej dziewcz徠, unihokeju, lekkiej atletyce.

Powody do dumy daje te strona internetowa, stworzona i od pocz徠ku prowadzona przez naszego informatyka mgra Zbigniewa W御ika. Jej pr篹na redakcja dba o to, by pojawia造 si aktualne informacje i artyku造 o interesuj帷ej m這dzie tematyce.

Pod opiek pani pedagog mgr Doroty Dziubek dzia豉 wolontariat. Przeprowadzono ju wiele akcji, np. zbi鏎k dar闚 dla dzieci z dom闚 dziecka i zbi鏎k karmy dla bezdomnych zwierz徠.

Nasi uczniowie osi庵aj wiele sukces闚 na konkursach recytatorskich, literackich i 酥iewaczych. Dzia豉j dwie grupy teatralne, ch鏎 i r騜ne ko豉 zainteresowa.

Przed nami nowe wyzwanie. Pragniemy zapracowa sobie na imi Powsta鎍闚 Wielkopolskich dla ZSPiG.

Budujemy tradycj szko造 nie zapominaj帷 o jej historii.

Opracowanie: Zofia M彗osa

po瞠gnanie Marii Dulat
Maria Dulat podczas uroczysto軼i po瞠gnania z powodu przej軼ia na emerytur - czerwiec 1963 r.

jedna z klas z kierownikiem szko造
Jedna z klas z kierownikiem szko造 Czes豉wem Pa?dziorem i nauczycielami: Mari Dulat, Franciszkiem Rubczy雟kim i Adamem Basi雟kim

Grono pedagogiczne - rok 1968
Grono pedagogiczne rok 1968

Grono pedagogiczne Szko造 Podstawowej im. Powsta鎍闚 Wielkopolskich - rok szkolny 1990/91
Grono pedagogiczne Szko造 Podstawowej im. Powsta鎍闚 Wielkopolskich - rok szkolny 1990/91

Marian 妃ia貫k (pierwszy z prawej) wraz z innymi nauczycielami i uczniami
Marian 妃ia貫k (pierwszy z prawej) wraz z innymi nauczycielami i uczniami

Tadeusz M彗osa wraz z wychowankami - rok 1979
Tadeusz M彗osa wraz z wychowankami - rok 1979

Klasa IIIa z wychowawczyni p. Hild Kozio貫k - czerwiec 1991 r.
Klasa IIIa z wychowawczyni p. Hild Kozio貫k - czerwiec 1991 r.

Jan Wo ze swoimi wychowankami
Jan Wo ze swoimi wychowankami i dyrektorem szko造 Marianem 妃ia趾iem rok 1975

Spotkanie po latach z absolwentami szko造
Spotkanie po latach z absolwentami szko造

Absolwenci wraz z nauczycielami
Absolwenci Szko造 Podstawowej im. Powsta鎍闚 Wlkp. w Siedlcu wraz z nauczycielami w roku szkolnym 1988/89

Nauczyciele z uczestnikami powstania
Grono nauczycielskie i 篡j帷y w闚czas uczestnicy powstania - 12 grudnia 1968 r.

Tak witali wiosn wychowankowie p. Tadeusza M彗osy
Tak witali wiosn wychowankowie p. Tadeusza M彗osy

Barak
Barak, w kt鏎ym mie軼i豉 si jedna izba lekcyjna i sala ze scen (1945 r.)

Kazimiera Gracz
Kazimiera Gracz podczas zako鎍zenia roku szkolnego 1984/85

Pani Ewa 妃ia貫k ze swoimi wychowankami
Pani Ewa 妃ia貫k ze swoimi wychowankami

Pani Irena Mikulska wraz z wychowankami - rok 1970
Pani Irena Mikulska wraz z wychowankami - rok 1970

rozbudowa szko造
Stanis豉w Piosik - Gminny Dyrektor Szk馧, Jan Wo - dyr. Zbiorczej Szko造 Gminnej i Mistrz Murarski z Siedlca - Jan Kaczmarek (1980 r.)

rozbudowa szko造
Rozbudowa Szko造 Podstawowej w Siedlcu (1980 r.)

rozbudowa szko造 rozbudowa szko造
Rozbudowa Szko造 Podstawowej
w Siedlcu (1980 r.)

otwarcie szko造
Zaproszeni go軼ie na uroczysto軼i otwarcia szko造 (21 wrze郾ia 1986 r.)

przeci璚ie wst璕i
Wojewoda zielonog鏎ski - Zbyszko Piwo雟ki uroczy軼ie przecina wst璕

w oczekiwaniu na pani minister
W oczekiwaniu na Ministra O鈍iaty i Wychowania - p. Joann Micha這wsk-Gumowsk (30 pa?dziernika 1986 r.)

Pani Minister podczas rozmowy z nauczycielami
Pani Minister podczas rozmowy z nauczycielami

budowa sali gimnastycznej budowa sali gimnastycznej
Budowa sali gimnastycznej (1996 r.)

Fotografie pochodz z ksi捫ki M. Stefan „Historia Szko造 Podstawowej im. Powsta鎍闚 Wielkopolskich w Siedlcu w latach 1945 - 1996”
Zmieniony ( 20.04.2009. )