Start arrow Wiadomości arrow Tydzień z rodem Mielżyńskich
Tydzień z rodem Mielżyńskich PDF Drukuj Email
Wpisa: Admin   
06.10.2021.

Tydzień z rodem Mielżyńskich

W Szkole Podstawowej w Siedlcu od 20.09.2021 roku rozpoczęliśmy cykl działań związanych z poznaniem historii rodu Mielżyńskich, jednej z najważniejszych rodzin w historii Wielkopolski.

Uczniowie poszczególnych klas zapoznali się z biografią Macieja Józefa Franciszka Mielżyńskiego ( 1799-1870). Wykonali różne zadania, by lepiej poznać tę postać i jego działalność.

Klasy I-III wykonały owieczki – Maciej Mielżyński zapoczątkował hodowlę owiec w Chobienicach. Klasy czwarte skupiły się na życiu rodzinnym Macieja Mielżyńskiego i wykonały drzewo genealogiczne. Klasy V podjęły się narysowania herbu Nowina, herbu rodu Mielżyńskich.

Klasy VII wykonały gazetkę ścienną, a klasy VIII prezentację multimedialną, wirtualna wycieczkę śladami Macieja Mielżyńskiego oraz quiz dotyczący życia i działalności bohatera.

Dzięki tym działaniom wszyscy poznaliśmy bliżej środowisko naszego regionu, poszerzyliśmy swą wiedzę historyczną, pogłębiliśmy więź ze swoim środowiskiem. Jesteśmy dumnymi mieszkańcami naszej małej Ojczyzny.

MACIEJ JÓZEF FRANCISZEK MIELŻYŃSKI 1799 – 1870

polski ziemianin, działacz społecznyi polityczny. Urodził się w Winnej Górze jako syn Józefa i Franciszki z Niemojowskich. Kształcił się w domu wraz z rodzeństwem pod okiem guwernera Jana Baptysty Mottego, a następnie w Berlinie.

W młodości należał do Związku Kosynierów. W 1826broku został skazany za to na 16 miesięcy odosobnienia. Walczył w Powstaniu Listopadowym pod dowództwem Dezyderego Chłapowskiego. Po powstaniu wyemigrował , trafił do pruskiego więzienia, gdzie zasądzono mu wysoką grzywnę.

W kolejnych latach rozwijał gospodarkę rolną w swoich włościach. Zaangażował się w pracę organiczną wraz z Karolem Marcinkowskim. Był jednym z twórców Bazaru w Poznaniu oraz Towarzystwa Naukowej Pomocy. W obu instytucjach sprawował funkcje kierownicze.

Organizował w Chobienicach praktyki rolne dla synów ziemian i ekonomów, dbał o oświatę, utrzymując szkołę i ochronkę. Od 1849 roku był posłem w parlamencie pruskim, gdzie współtworzył Koło Polskie, któremu prezesował (1856-1858). Od 1855 został dożywotnim członkiem pruskiej Izby Panów. W latach 60. rozdał synom swoje dobra w Wielkopolsce i wyjechał do Królestwa Polskiego. Żonaty z Konstancją Mielżyńska, miał dziewięcioro dzieci.

CHOBIENICE

Wieś w gminie Siedlec, położona 15 km na północny zachód od Wolsztyna, liczy 1302 mieszkańców (2012 rok).

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1394 roku i znajduje się w poznańskich aktach grodzkich. Od połowy XVII wieku do wybuchu II wojny światowej Chobienice były własnością Mielżyńskich herbu Nowina, jednej z najbardziej zasłużonych w Wielkopolsce rodzin ziemiańskich. W XIX wieku w Chobienicach prowadzona była owczarnia licząca trzy tysiące zwierząt i dająca najlepszą wełnę w Wielkim Księstwie Poznańskim.

Hrabia Maciej Mielżyński nosił specjalnie wykonaną dla niego czapkę z daszkiem, którą z czasem powszechnie zaczęli nosić Wielkopolanie, nazywając ją maciejówką. Dziś czapka najbardziej kojarzona jest z Józefem Piłsudskim i legionistami.

Zmieniony ( 06.10.2021. )
 
« poprzedni artyku   nastpny artyku »