Start arrow Wiadomości arrow Święto Niepodległości
Święto Niepodległości PDF Drukuj Email
Wpisał: Admin   
16.11.2019.

Dnia 12 listopada 2019 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Uroczystość została przygotowana przez uczniów klasy IIC, VIIIB oraz chór szkolny. Był to program artystyczno - historyczny mówiący o odzyskaniu niepodległości przez Polaków i powstaniu Państwa Polskiego w roku 1918.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego i wprowadzeniu Pocztu Sztandarowego rozpoczęła się część artystyczna. Uczniowie narracją, wierszem i piosenką przedstawili wspomniane wydarzenia. Scenariusz słowno - muzyczny obejmował treści historyczne. W bardzo ciekawy i obrazowy sposób przedstawiono historię naszej ojczyzny - czasów, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z mapy świata. Uczniowie opowiadali o patriotyźmie naszych przodków. Recytowali wiersze dedykowane poległym za Ojczyznę. Tym opowieściom towarzyszył chór szkolny, śpiewając pieśni patriotyczne.

Młodzież szkolna z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzała i wysłuchała tej szczególnej lekcji historii. Nigdy nie należy zapominać o dziejach naszego kraju, o polskiej tradycji, kulturze, ale trzeba również tworzyć nową, naszą własną historię. Godny strój, wysłuchanie apelu z prawdziwą powagą i zaangażowaniem, to szacunek dla historii i dziejów naszego narodu, to współczesny wyraz patriotyzmu. Należy podkreślić, iż patriota to nie tylko człowiek stający w obronie naszego kraju podczas wielkich zagrożeń. Jest nim również osoba, która w życiu codziennym szanuje symbole narodowe, która pamięta o ważnych dla kraju i jego historii wydarzeniach czy rocznicach.

Współczesny patriota to człowiek kultywujący pamięć o swoich przodkach, wyrażający zainteresowanie rodzimą kulturą, historią i teraźniejszą sytuacją kraju. Troskę o losy Ojczyzny mamy, my Polacy, szansę okazywać niemal nieustannie. Jej wyrazem jest na przykład uczciwa i twórcza praca, rzetelne zdobywanie wiedzy, dbanie o poprawność języka ojczystego, zarówno w mowie, jak i w piśmie, a także szacunek do narodowej tradycji.

Dzisiejsza akademia była na pewno przykładem patriotyzmu naszych uczniów.

Zmieniony ( 16.11.2019. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »