Start arrow Wiadomości arrow Filharmonia
Filharmonia PDF Drukuj Email
Wpisał: Admin   
11.05.2019.

Od bardzo dawna, bodajże od dwudziestu lat, w naszej szkole odbywają się koncerty muzyczne. Dawniej prowadzili je muzycy z filharmonii zielonogórskiej, potem utworzyła się spółka Lubuskie Biuro Koncertowe „Orfeusz” i to ich reprezentanci nas odwiedzają. Gdybyśmy jednak spytali dzieci, to i tak powiedziałyby, że to „filharmonia”. Koncerty odbywają się raz w miesiącu, we wtorek. Muzycy występują dwukrotnie podczas jednej wizyty. Najpierw na godzinach wychowawczych dla klas 6-8 i III gimnazjum, a później dla klas 1-5. Repertuar dla każdej z grup różni się, czasem bardziej, czasem mniej.

Koncert prowadzony jest przez różne osoby, wśród nich są tacy, którzy cieszą się niekłamaną sympatią dzieci i młodzieży. Spotkania odbywają się średnio raz w miesiącu, w całym roku szkolnym jest ich 8. Atmosfera podczas seansów jest bardzo odmienna, w zależności o tematu muzycznego i od prowadzących. Widać bardzo dobrze, jak muzyka potrafi oddziaływać na wrażliwców. Czasem jesteśmy rozbawieni, czasem melancholijni, ale nigdy nie obojętni. To dla wielu z uczestników jedyna okazja posłuchania takiego repertuaru, odmiennego od muzyki słuchanej przez nich w domu i wykonywanej przez prawdziwych muzyków na autentycznych instrumentach. Zdarza się, że koncerty są bardzo kolorowe, bo goście grający występują w oryginalnych strojach lub są okraszone tańcem lub śpiewem. Oczywiście najbardziej żywiołowo reagują najmłodsi, ale i starsi czasem dają się porwać klimatowi zabawy.

Mamy nadzieję, że te spotkania ze sztuką przetrwają i tradycja nie zaniknie.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »