Start arrow Wiadomości arrow Lekcja historii
Lekcja historii PDF Drukuj Email
Wpisa: Admin   
01.03.2019.

W czwartek 28.02.2019 r. uczniowie klas VII SP i III gim. zebrali się w stołówce szkolnej, aby uczestniczyć w niecodziennej lekcji historii.

Na zaproszenie do naszej szkoły przejechała grupa rekonstrukcyjna, która ukazała nam w ciekawy i niebanalny sposób drogi Polaków do odzyskania niepodległości. Pokazali nam różne rodzaje broni, jaką posługiwano się w czasie I wojny światowej, zwanej wówczas wielką wojną. Opowiedzieli o kilku najważniejszych bitwach i „wbili” nam do głowy najważniejsze daty, które każdy Polak powinien znać. Powtórka jak najbardziej nam się przyda: zapamiętaliśmy powstanie listopadowe 1830, powstanie krakowskie 1846, powstanie styczniowe 1863, oczywiście - powstanie wielkopolskie 1918. Dokładnie opisali ubiór uczestników wojny, jak wiadomo Polacy walczyli na różnych frontach i pod różnym dowództwem- byli w armii pruskiej , rosyjskiej, austriackiej, a jako Polacy utworzonej we Francji Błękitnej Armii pod dowództwem J. Hallera. Kolega Marcin miał możliwość zaprezentowania się w mundurze tej formacji wojskowej. Nie zapomnieliśmy również o Legionach Polskich walczących u boku armii austro-węgierskiej.

Zorganizowali nabór do Legionów Polskich. Abyśmy lepiej wyobrazili sobie realia tamtych czasów, wybrańcom zmienili imiona i nazwiska tak ,aby pasowały do realiów epoki. Dzięki temu mamy w szkole m.in. Gertrudę Muller i Balbinę Jaskowską, Adolfa Kowalskiego. Przeprowadziliśmy również plebiscyt dotyczący przynależności Śląska do Polski. Na koniec naszego spotkania Panowie urządzili mały konkurs z nagrodami. Pytania dotyczyły informacji, które mogliśmy wcześniej od nich usłyszeć. Pamiątkowymi monetami, wybitymi przy nas, została nagrodzona spora ilość uczniów.

Była to naprawdę ciekawa lekcja. Wiele z niej wynieśliśmy. Panowie w nietypowy sposób przekazali nam bardzo dużo wiedzy. Wszyscy wyszli z zajęć z uśmiechem na twarzy, w nagrodę zaprezentowano nam bitwę na miecze. Chętni mieli możliwość porozmawiania z panami i zrobienia pamiątkowego zdjęcia. Było to naprawę ciekawe przeżycie.

Autor tekstu: Martyna Kaczmarek klasa III b, foto: Michał Maćkowiak klasa VII b

Zmieniony ( 06.04.2019. )
 
« poprzedni artyku   nastpny artyku »