Start arrow Wiadomości arrow Ciekawe warsztaty w siedleckiej szkole
Ciekawe warsztaty w siedleckiej szkole PDF Drukuj Email
Wpisał: Admin   
06.11.2018.


W dniach 15-16.10 (poniedziałek i wtorek) w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich odbyły się warsztaty pt. „Debata”. Były one prowadzone przez pana Piotra i Dawida z Centrum Działań Profilaktycznych w Krakowie. Wzięły w nich udział klasy 6-8 i 3 gimnazjum.

Tematem warsztatów był alkohol, a raczej sprzeciwianie się mu i zapobieganie alkoholizmowi. Warsztaty zaczęły się dla każdego rocznika o innej godzinie. Trzecia gimnazjum rozpoczęła swoje we wtorek o 8.00. Usiedliśmy w kółku i każdy miał za zadanie przedstawić siebie i swoje pasje w kilku zdaniach. Dowiedzieliśmy się dzięki temu kilku ciekawych rzeczy o sobie. Później wszyscy uczniowie wypełnili ankietę, w której były m. in. pytania o nasz stosunek do napojów alkoholowych i podejściu do ludzi pijanych. Pokazywały one nasze schematyczne myślenie, ponieważ nikt nie zaznaczył odpowiedzi: „Nie” w pytaniu: „Czy chciałbyś aby na twoim weselu był alkohol?” Później wymieniliśmy wspólnie inne stereotypy związane z tymi używkami i po kolei je obalaliśmy.

Zrozumieliśmy jak wiele nie wiedzieliśmy lub, że w wielu przypadkach wierzyliśmy w coś co było nieprawdą. Odskocznią od tych dosyć ciężkich tematów były ciekawe gry, które angażowały cała grupę. Wymagały one zwinności, sprytu i refleksu. Wszystkim bardzo się podobały. Każdy mógł też zadawać pytania, jeśli miał jakieś wątpliwości. Pod koniec czekała nas kolejna ankieta, która dotyczyła najlepszych i najgorszych momentów na zajęciach. Ocenialiśmy w niej także panów, którzy to wszystko prowadzili. Obie ankiety były anonimowe. Po 3 godzinach wyszliśmy z warsztatów bardzo zadowoleni. Czas minął nam szybko i bardzo miło.

Moim zdaniem, takie zajęcia pomagają młodzieży, gdyż pokazują, że nie warto spożywać alkoholu, iż trzeba umieć odmówić nawet jeśli koledzy będą nas namawiać. Młodzi ludzie szukają autorytetów, ponieważ często są zagubieni i nie wiedzą co robić. Myślę więc, że takie przedsięwzięcia są jak najbardziej na miejscu i chętnie weźmiemy udział w kolejnych, żeby nauczyć się czegoś nowego.

M. Lewandowska

Zmieniony ( 06.11.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »