Start arrow Wiadomości arrow Dzień Patrona
Dzień Patrona PDF Drukuj Email
Wpisa: Admin   
27.02.2018.

W czwartek, 8 lutego, obchodziliśmy w szkole 99 rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Był to dla nas niezwykły dzień, gdyż naszym patronem są właśnie Powstańcy Wielkopolscy.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9. Na sali gimnastycznej zebrali się uczniowie wszystkich klas oraz zaproszeni goście. Po zaśpiewaniu hymnu państwowego, wprowadzeniu sztandaru i przywitaniu gości, swoją prelekcję wygłosił pan Poszwiński, nauczyciel ze szkoły w Kopanicy, pasjonat Powstania Wielkopolskiego. Dowiedzieliśmy się wielu interesujących faktów z tego okresu. Następnie ciekawie zaprezentowała się grupa rekonstrukcyjna z Wolsztyna. Dwóch panów i pani, przebrani za żołnierzy i sanitariuszkę z powstania, zaangażowali młodzież szkolną do ciekawych zadań. Odbyła się prezentacja broni i różnych akcesoriów z czasów powstańczych. Ta część wzbudziła niezwykłe zainteresowanie, szczególnie u młodszych dzieci. Później w podniosły nastrój wprowadził nas chór „Tuchorzacy”. Pieśni w ich wykonaniu zachwyciły z pewnością wszystkich. Niektórzy z nas dołączyli wokalnie do grupy artystów.

Kolejnym punktem programu był pokaz krótkiego filmu o losach Powstania Wielkopolskiego na naszych terenach. Prawie w każdej miejscowości, w której mieszkamy, toczyły się walki lub tworzone były oddziały powstańcze. W końcu przyszedł czas na to, by zaprezentować naszych rodzimych artystów. Chór szkolny przepięknie zaśpiewał trzy pieśni patriotyczne. Z pewnością zrobili wrażenie nie tylko na nas, ale i na naszych gościach. Po występie delegacje poszły złożyć wiązanki w miejscach pamięci. Po wyjściu delegacji zaśpiewaliśmy hymn szkolny i rozeszliśmy się do klas, by wykonać różnorodne zadania związane z Powstaniem Wielkopolskim. Miłym akcentem na zakończenie tego dnia była żołnierska grochówka dla wszystkich uczniów.

Ten wyjątkowy dzień na długo zostanie w naszej pamięci. Na zakończenie warto powiedzieć, że takie lekcje historii sprawiają, że jeszcze bardziej dumni jesteśmy z tego, że patronem naszej szkoły są właśnie Powstańcy Wielkopolscy.

 
« poprzedni artyku   nastpny artyku »