Start arrow Wiadomości arrow Finał Olimpiady Ekologicznej
Finał Olimpiady Ekologicznej PDF Drukuj Email
Wpisał: Admin   
30.12.2016.

Olimpiada Ekologiczna i zbiórka surowców wtórnych w ramach „Wolsztyńskich sposobów na segregacje odpadów”.

Uczniowie ZSPiG przez dwa miesiące we wrześniu i październiku uczestniczyli w projekcie edukacyjnym pn.” Wolsztyńskie sposoby na segregację odpadów” organizowanym przez ZM Obra. Celem tego projektu była edukacja dotycząca gospodarki odpadami komunalnymi. W klasach I-III i IV – VI odbyły się lekcje na temat „Jak segregować śmieci u źródła ich powstania” – czyli w naszych gospodarstwach domowych. Jednym z zadań była zbiórka surowców wtórnych – makulatury i baterii. Zebraliśmy 208 kg baterii i 1720 kg makulatury. Mimo starań wielu uczniów zaangażowanych w zbiórkę tych surowców, w przeliczeniu na jednego ucznia szkoła nie uzyskała najlepszych wyników.

  • Klasy I – III zebrały 710 kg makulatury tj. 5,03 kg na jednego ucznia
  • klasy IV – VI zebrały 755 kg makulatury tj. 5,32 kg na jednego ucznia
  • klasy I – III gimnazjum zebrały 132 kg makulatury tj. 1,04 kg / jednego ucznia, oraz baterii 0,5 kg na jednego ucznia.


 Najważniejszy jest fakt, że tyle zebranych baterii i makulatury trafiło do recyklingu, a nie do otaczającego nas środowiska.

Wśród uczniów biorących udział w Olimpiadzie Ekologicznej wyłoniono 6 – osobowe drużyny, które reprezentowały szkołę na podsumowaniu projektu. Finał Olimpiady Ekologicznej odbył się w naszej szkole w dniu 28 listopada 2016r. Uczestniczyło w nim 9 drużyn z różnych szkół. Naszą szkołę reprezentowali: klasy I –III Stanisław Matysik, Piotr Piątek, Jakub Zalisz, Konrad Weiss, Julia Brudło Zuzanna Maćkowiak. Klasy IV – VI – Piotr Paszkowski, Dominik Krzyżan, Michał Maćkowiak, Aleksander Śmiałek, Alan Tajchert, Maciej Hałuszczak, oraz gimnazjum – Nikola Niewiadomska, Klaudia Dolata, Jakub Tomiak, Mateusz Drzewiecki, Filip Kozina, Bartosz Judt. W rozgrywkach finałowych uczniowie musieli wykazać się wiedzą na temat segregacji odpadów ,oraz wykonać i zaprezentować hasło zachęcające do segregacji. Nasza szkoła w końcowych rozgrywkach i podsumowaniu zbiórki surowców zajęła V miejsce. Miejmy nadzieję, że edukacja i powyższe działania zachęciły uczniów do segregacji i zagospodarowania „cennych” odpadów.

Podsumowanie konkursu zostało upiększone zorganizowaną okolicznościową wystawą. Młodzież gimnazjalna i dzieci pod opieką Doroty Kolesińskiej i Anny Kamczyckiej z surowców wtórnych wykonały najróżniejsze przedmioty użytkowe.

Opiekę nad przeprowadzeniem Olimpiady Ekologicznej sprawowały: Danuta Merda – klasy I-III, Ludwika Wita – klasy IV – VI i gimnazjum, oraz zbiórkę surowców wtórnych (makulatury i baterii).

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »