Start arrow Warto poczytać! arrow Majowe święta
Majowe święta PDF Drukuj Email
Wpisa: Admin   
26.04.2016.

Wielkimi krokami zbliża się majowy weekend wyczekiwany nie tylko przez młodzież, ale i przez dorosłych. Najprzyjemniejsze jest to, że te dni są wolne od pracy i zajęć lekcyjnych. Wypada jednak pamiętać przy okazji o ważnych świętach, które właśnie wtedy mają miejsce- Święcie Pracy, które przypada 1 maja oraz Święcie Konstytucji 3 maja. Oba rozdziela 2 maja- Święto Flagi, czyli naszych barw narodowych.

Chcemy przybliżyć Wam historię wspomnianych świąt.

Zaczniemy od Święta Pracy albo inaczej Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy, który został wprowadzony w 1889 roku, w celu upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 r. w Stanach Zjednoczonych, kiedy to odbył się ogólnokrajowy strajk, będący częścią kampanii na rzecz wprowadzenia 8- godzinnego dnia pracy. W tamtych czasach warunki pracy były fatalne. Pracownicy spędzali w zakładzie po dwanaście godzin, nie było emerytur ani rent w razie wypadku, nikt nie był pewien, czy nie zostanie wyrzucony z pracy, bo nie było żadnych umów. Dzisiaj wielu ludzi słusznie narzeka na wyzysk ze strony pracodawców, ale chyba nikt nie umiałby sobie wyobrazić, w jakich strasznych warunkach pracowali ludzie kiedyś i ile ryzykowali, walcząc o poprawę sytuacji robotników. W Polsce to święto jest obchodzone od 1950 roku. Obecnie dla pracujących oznacza dzień wolny od zobowiązań związanych z pracą, czyli po prostu dzień odpoczynku.

Kolejnym szczególnym dniem jest Święto Konstytucji 3 maja. Nawiązuje ono do czasów, kiedy Polska ulegała kolejnym rozbiorom. Rozumni Polacy starali się ratować ojczyznę w każdy możliwy sposób. Jedną z przyczyn słabości naszego kraju był wadliwy ustrój polityczny i aby go naprawić, a tym samym wzmocnić państwo, podjęto próbę napisania i uchwalenia pierwszej polskiej i pierwszej w Europie konstytucji. Było to 3 maja 1791 roku. Nowoczesna konstytucja obowiązywała krótko, bo nie spodobała się niektórym magnatom i władcom państw sąsiadujących z Polską. Doszło do drugiego a potem trzeciego rozbioru i zniewolenia Polski na 123 lata. Na pamiątkę uchwalenia tak ważnego aktu prawnego 3 maja biało-czerwone flagi powiewają na gmachach instytucji publicznych i na prywatnych budynkach. W niemal każdym mieście organizowane są uroczystości i apele. W szkołach są organizowane akademie, które przypominają o wydarzeniach związanych z tym świętem. Wtedy uczniowie swoim ubiorem i zachowaniem oddają swego rodzaju mały hołd twórcom Konstytucji. Chociaż w ten sposób warto pokazać, że pamiętamy o Polsce i jej historii.

"Rocznica"
 
Trzeci Maja radością wiosenną
wszystkich ludzi dziś w Polsce powitał,
Sztandarami biało-czerwonymi
umaiła się Rzeczpospolita.
Umaiły się też pierwszym kwieciem
łąki, pola i w ogrodach drzewa,
Maj się pieśnią zwycięskiej wiosny
zgodnym chórem z ludzi rozśpiewał.
Rozpłynęła się już pieśń radosna
głośnym echem po ojczystym kraju
- Witaj, witaj, Majowa Rocznico,
pamiętny Trzeci Maju.
 
Stanisław Aleksandrzak

Na pewno wszystkim będzie miło spędzić czas w rodzinnym gronie i porozmawiać o skomplikowanych dziejach Polski albo razem wybrać się na rowerową wycieczkę lub piknik. Życzymy udanego świętowania i radośnie spędzonego czasu.

Wiktoria Czerniak i Martyna Młynarz

Zmieniony ( 26.04.2016. )
 
« poprzedni artyku   nastpny artyku »