Start arrow Wiadomości arrow Patriotyczna akademia
Patriotyczna akademia PDF Drukuj Email
Wpisał: Admin   
27.11.2015.

Dnia 17 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Część artystyczną poprzedziło wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego oraz wprowadzenie Pocztu Sztandarowego. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum przybliżyli swoim koleżankom i kolegom historię naszego kraju – czasów, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z map świata. Nadal jednak istniała w sercach Polaków, którzy oczekiwali z nadzieją, aż nadejdzie ten dzień, pełen radości, chwały, ten dzień, który wspominamy od 1918 roku, a obchodzimy nieprzerwanie od roku 1989.

Scenariusz akademii obejmował treści historyczne oraz pieśni i wiersze. W przystępny i bardzo obrazowy sposób przedstawiono losy naszej ojczyzny, począwszy od zaborów, a skończywszy na roku 1918. Duży nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie tych lat niewoli wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Interpretacje muzyczne i recytatorskie utworów literackich pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.

Akademię zakończono odśpiewaniem hymnu szkoły oraz wyprowadzeniem sztandaru. Młodzież szkolna z zainteresowaniem i w skupieniu oglądała i wysłuchała tej szczególnej lekcji historii.

Na zakończenie, Pani dyrektor Dorota Brudło, dziękując twórcom patriotycznego przedstawienia oraz ich opiekunom, podkreśliła jego wartość wychowawczą i artystyczną.

Nigdy nie należy zapominać o dziejach naszego kraju, o polskiej tradycji, kulturze, ale trzeba również tworzyć nową, naszą własną historię.

Godny strój, wysłuchanie akademii z prawdziwą powagą to szacunek dla historii i dziejów naszego narodu, to współczesny wyraz patriotyzmu.

Podkreślić należy, iż patriota to nie tylko człowiek stający w obronie naszego kraju w obliczu wielkich zagrożeń, jest nim również osoba, która w codziennym życiu szanuje symbole narodowe, która pamięta o ważnych dla kraju i jego historii wydarzeniach czy rocznicach.

Troskę o losy ojczyzny, mamy my Polacy szansę okazywać niemal nieustannie. Jej wyrazem jest na przykład uczciwa i twórcza praca, a w przypadku uczniów rzetelna nauka i zdobywanie wiedzy oraz dbanie o poprawność języka ojczystego, zarówno w mowie jak i w piśmie, o czym również wspomniała Pani dyrektor, podsumowując akademię.

Maria Stefan, Magdalena Krzemień, Iwona Mikołajewicz, Dorota Kolesińska.

Obchody święta 11 listopada w relacji Martyny Młynarz i Wiktorii Czerniak:

Dzień 11 listopada nie jest zwykłym dniem, nie idziemy wówczas do szkoły ani do pracy. Powód tego nie byle jaki - cały nasz kraj obchodzi wtedy Narodowe Święto Niepodległości. Dla każdego ten dzień powinien być pełen przemyśleń i refleksji o tym, czy doceniamy nasz kraj. Kraj, o który walczyło wielu naszych przodków, kraj, którego przez 123 lata nie było na mapach świata.

Z okazji święta w całej Polsce odbywają się okolicznościowe apele, akademie, a nawet biegi upamiętniające odzyskanie niepodległości. U nas przygotowano uroczystą akademię.

Wszystko rozpoczęło się od wprowadzenia sztandaru i wspólnego zaśpiewania ,,Mazurka Dąbrowskiego “, potem zaczął się spektakl.

Na samym początku krótkie wprowadzenie, a w nim Oliwia Radna i Ola Piątyszek, które rozmawiają o szkole i problemach z nią związanych takich jak: sprawdziany, klasówki czy prace pisemne związane ze Świętem Niepodległości. Jedna z dziewcząt wspomina o swojej babci, która pamięta czasy I wojny światowej, Legionów Piłsudskiego i mogłaby jej wyjaśnić to, co się wtedy działo. Dziewczyny przechodzą do babci (Adrianny Waśko), która siedzi w fotelu i każe słuchać dzieciom, jaką drogę przebyła Polska, aby odzyskać niepodległość. Usłyszeliśmy też, jak to było z naszym krajem podczas rozbiorów. Częścią spektaklu były piękne piosenki, które śpiewał nasz szkolny chór i wiersze wygłaszane z niespotykanymi emocjami. Recytatorami byli: Karol Kowalski i Martyna Budzyń. Na zakończenie wykonawcy, uczniowie i nauczyciele zaśpiewali hymn naszej szkoły.

Potem zabrała głos pani dyrektor, która podsumowała występ i podkreśliła jego wysoki poziom. Uważamy, że ten spektakl dla wielu był powodem przemyśleń i zastanowienia się, czy szanujemy nasz język, czy traktujemy nasz kraj godnie, czy nie niszczymy naszego kraju i czy doceniamy to, jak nasi przodkowie o niego walczyli.

Ważną rzeczą jest podziękowanie wszystkim występującym oraz pani I.Mikołajewicz i pani D. Kolesińskiej, które pokierowały częścią teatralną oraz pani M. Krzemień i pani M. Stefan, które przygotowały część muzyczną.

Martyna Młynarz, Wiktoria Czerniak

Zmieniony ( 05.12.2015. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »