Mity o alkoholu PDF Drukuj Email
Wpisa³: Admin   
26.09.2007.
  Jak alkohol oszukuje ?
Mity o alkoholu
Nie ulega wÄ…tpliwoÅ›ci, że alkohol jest oszustem i dostarcza ludziom faÅ‚szywych wskazówek na swój temat. Na ten temat oszukujÄ… także różni ludzie-ci, którzy sami zostali oszukani oraz ci, którzy na oszukiwaniu robiÄ… jakieÅ› interesy (handlujÄ… alkoholem, uwodzÄ… lub manipulujÄ… innymi przy pomocy alkoholu).
MIT 1
Ci, którzy majÄ… mocnÄ… gÅ‚owÄ™ mogÄ… pić spokojniej.
Ktoś twierdzi, że skutecznym zabezpieczeniem przed nadużywaniem alkoholu jest posiadanie mocnej głowy - zdolności do wypijania jednorazowo dużych ilości alkoholu.
NIEPRAWDA
Posiadanie mocnej gÅ‚owy zwiÄ™ksza ryzyko uzależnienia, ponieważ sprzyja wypijaniu wiÄ™kszej alkoholu uszkadzajÄ…cych organizm i psychikÄ™. To jedno ze szczególnie gro¼nych i faÅ‚szywych przekonaÅ„. Ci, którzy mogÄ… dużo wypić bez wymiotów i przewracania siÄ™, sÄ… szczególnie narażeni i powinni bardzo uważać, gdy pijÄ….
MIT 2
Piwo i wino to nie jest prawdziwy alkohol.
KtoÅ› twierdzi, że piwo, wino i szampan nie powinny być wÅ‚aÅ›ciwie zaliczane do alkoholi, ponieważ ich picie nie stwarza poważnych zagrożeÅ„ i może być szeroko propagowane. Niektórzy twierdzÄ… np., że propagowanie piwa to najlepsza forma walki z alkoholizmem!
NIEPRAWDA
Alkohol etylowy w piwie i winie jest taki sam jak w wódce. W różnych krajach ponad poÅ‚owa osób uzależnionych piÅ‚a przede wszystkim piwo. Upijanie siÄ™ przy pomocy piwa i wina trwa dÅ‚użej, ale jest bardziej zwodnicze i Å‚atwiej wciÄ…ga nowych konsumentów-mÅ‚odzież i kobiety. CzÄ™stsze używanie piwa jako napoju chÅ‚odzÄ…cego jest puÅ‚apkÄ…, a w przypadku picia dla orze¼wienia przez osoby zmÄ™czone w czasie pracy fizycznej jest szczególnie niebezpieczne. Piwo nie usuwa zmÄ™czenia i nie rozlu¼nia mięśni, jedynie dziaÅ‚a znieczulajÄ…co na samopoczucie.
MIT 3
Kierowca może się trochę napić
KtoÅ› twierdzi, że nie należy przesadzać z postulatem absolutnej trze¼woÅ›ci kierowców. Można siÄ™ przecież zabezpieczyć przed upiciem, dbajÄ…c o obfite jedzenie oraz przyspieszać wytrze¼wienie przez wypicie mocnej kawy, spacer na Å›wieżym powietrzu, zimny prysznic.
NIEPRAWDA
Nie trzeba się upijać, by tworzyć zagrożenie na drogach. Nawet niewielka ilość alkoholu zmniejsza szybkość reagowania oraz upośledza zdolność do oceny szybkości pojazdu i sytuacji na drodze. Kawa nie przyspiesza trze¼wienia, tylko daje złudne i chwilowe uczucie świeżości-lepiej zasnąć przed jazdą niż zaufać temu poczuciu.
MIT 4
Problemy mają tylko prymitywni ludzie ze złych środowisk
KtoÅ› twierdzi, że poważnych problemów z alkoholem nie majÄ… na ogóÅ‚ ludzie wyksztaÅ‚ceni i dobrze wychowani-potrafiÄ… utrzymywać picie w bezpiecznych granicach.
NIEPRAWDA
Dobre wychowanie i wyksztaÅ‚cenie nie zabezpiecza przed uzależnieniem od alkoholu. Rodzice i wychowawcy na ogóÅ‚ nie przygotowujÄ… wychowanków do bezpiecznych kontaktów z alkoholem. Uzależnienie jest chorobÄ… dostÄ™pnÄ… dla każdego, kto używa alkoholu. Możesz jednak ustrzec siÄ™ przed niÄ… jeżeli zrozumiesz tajemnice alkoholu, bÄ™dziesz rozważnie postÄ™pować oraz dostrzegać wczesne sygnaÅ‚y ostrzegawcze o zagrożeniu.
MIT 5
Siła woli jest najważniejsza
Ktoś twierdzi, że w celu poradzenia sobie z nadmiernym i szkodliwym piciem najważniejsze jest korzystanie z silnej woli.
NIEPRAWDA
Intensywne picie alkoholu w pierwszej kolejności uszkadza tzw. silną wolę, dlatego liczenie na nią, gdy pojawiły się kłopoty jest zawodne i naiwne. Zamiast tego, jeżeli ktoś ma zamiar pić mniej, powinien:
  • uzyskać wiedzÄ™ o alkoholu i problemach alkoholowych
  • nauczyć siÄ™ dokÅ‚adnie liczyć ilość konsumowanego alkoholu
  • trafnie rozpoznawać okolicznoÅ›ci wÅ‚asnego picia
  • zaplanować konkretne dziaÅ‚ania ograniczajÄ…ce ilość alkoholu z okreÅ›leniem czasu i miejsca zamierzonych kroków
  • znale¼ć towarzysza zmiany-osobÄ™, z którÄ… można porozmawiać o sukcesach i trudnoÅ›ciach w zmienianiu wÅ‚asnego picia
  • zacząć dzisiaj realizować swój plan zmniejszania iloÅ›ci alkoholu w swoim życiu.
MIT 6
Alkohol może być dobrym lekarstwem na dolegliwości
KtoÅ› twierdzi, że wódeczka z miodem jest dobra na przeziÄ™bienie, koniaczek wyleczy twoje sfatygowane serduszko, pieprzóweczka pomoże, gdy boli ciÄ™ brzuch, a grzane piwo pomoże rozlu¼nić siÄ™ w pierwszych miesiÄ…cach ciąży.
NIEPRAWDA
OpowieÅ›ci ludowe o leczniczych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciach napojów alkoholowych pochodzÄ… z zamierzchÅ‚ych czasów. Alkohol dziaÅ‚a znieczulajÄ…co, dlatego ulegamy zÅ‚udzeniu, że usunÄ…Å‚ dolegliwoÅ›ci. Jednak nie usuwa przyczyn zÅ‚ego samopoczucia, a jego uÅ›mierzajÄ…ce dziaÅ‚anie opó¼nia wÅ‚aÅ›ciwÄ… interwencjÄ™ medycznÄ…. Jest zwodniczym i niebezpiecznym lekarstwem. Apteki peÅ‚ne sÄ… dobrych leków na różne choroby, nie eksperymentuj z alkoholem. Jeżeli chcesz siÄ™ napić dla przyjemnoÅ›ci, nazywaj tÄ™ potrzebÄ™ po imieniu, bez poszukiwania faÅ‚szywego usprawiedliwienia.
Materiały pochodzą z:
www.parpa.pl
Zmieniony ( 26.09.2007. )
 
« poprzedni artyku³   nastêpny artyku³ »