Start arrow Wiadomości arrow Dzień Patrona Szkoły
Dzień Patrona Szkoły PDF Drukuj Email
Wpisał: Admin   
28.02.2015.

Powstańcy Wielkopolscy naszym Patronem – pod takim hasłem w dniu 10 lutego 2015 roku, podczas uroczystej akademii w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Siedlcu upamiętniono 96. rocznicę Powstania Wielkopolskiego.

Uczniowie słowem i muzyką przybliżyli nam fakty powstańczego zrywu. Chór szkolny zaśpiewał piękne pieśni patriotyczne, a w części słownej uczniowie przypomnieli krótką historię walk powstańczych. W drugiej części uroczystości gościem honorowym był Pan Marian Śmiałek, historyk i emerytowany nauczyciel naszej szkoły. Z wielkim wzruszeniem opowiadał o przebiegu walk powstańczych na naszym terenie.

Ten dzień przybrał dla całej społeczności szkolnej niezwykły wymiar. Był dniem świątecznej powagi i jednocześnie radości, że dane nam było kolejny raz złożyć hołd bohaterskim powstańcom. Obchody Dnia Patrona zakończono oddaniem hołdu, złożeniem wiązanek kwiatów i zapaleniem zniczy w Kąciku Patrona oraz pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Siedlcu.

Przygotowując tę uroczystość oraz biorąc udział w obchodach Dnia Patrona Szkoły, uczniowie dali wyraz uznania dla zwycięskiego czynu zbrojnego i jego wartości, które są częścią naszej tożsamości narodowej, tym samym ideą przewodnią corocznych obchodów Święta Patrona w naszej szkole.

Dziś, po tylu już latach od czasu Powstania Wielkopolskiego, wiedza o samym wydarzeniu i jego uczestnikach jest wciąż przekazywana nam, uczniom, stanowi też niejako hasło szkoły, głoszące, że naszym wzorem są Powstańcy Wielkopolscy. My pamiętamy, że to mieszkańcy naszych miejscowości, ich bliscy wywalczyli przynależność Wielkopolski do Polski.

My - uczniowie, jesteśmy dumni, że nasza szkoła nosi imię Powstańców Wielkopolskich i to ją wyróżnia. Naszego Patrona nie musimy szukać daleko, znajdujemy go w swoim środowisku, niejednokrotnie we własnych rodzinach, a przede wszystkim w sercach.

Magdalena Stefan, klasa III A

Zmieniony ( 28.03.2015. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »