Start arrow Wiadomości arrow Kolędowanie
Kolędowanie PDF Drukuj Email
Wpisał: Admin   
07.01.2015.

Od kilku lat, na początku stycznia uczniowie naszej szkoły zamieniają się w Kolędników. Tak było i w tym roku. 3 stycznia 2015 roku, pomimo zimnej i wietrznej pogody, spotkaliśmy się w szkole. Zostaliśmy podzieleni na kilkanaście grup, które odwiedziły wsie: Siedlec, Nieborzę, Żodyń, Reklin oraz Reklinek. Wcześniej uczniowie przygotowali odpowiednie stroje, które dobierano bardzo starannie, a niektóre okazały się bardzo ciekawe i pomysłowe. Była Maryja z Dzieciątkiem, Święty Józef, Pasterze, Anioły, Trzej Królowie. Nie zabrakło Diabełków. Kolędnicy odwiedzali domostwa z życzeniami pomyślności w Nowym Roku. Śpiewali przy tym kolędy oraz obdarowywali mieszkańców życzeniami noworocznymi. Życzenia składane przez niezwykłych gości miały zapewnić pomyślność w Nowym Roku, a brzmiały następująco:

z Nowym Rokiem, skocznym krokiem
zacznij nowe życie.
Wszystko dobrze się ułoży, 
nawet znakomicie!
Niesie styczeń worek życzeń:
niech Cię Bóg obdarzy
zdrowiem, szczęściem, pomyślnością,
wszystkim, o czym marzysz!

Oczywiście Kolędnikom towarzyszyła wielka trema; jak przyjmą nas ludzie? Czy będą chcieli nas wysłuchać? Chodzenie od domu do domu przez dwie godziny wymagało wytrwałości – zwłaszcza u tych najmłodszych – ale było wspaniałym przeżyciem i pozwalało zdobyć nowe doświadczenia. W większości domach spotykaliśmy się z bardzo życzliwym przyjęciem i byliśmy obdarowywani – nie tylko pieniążkami, ale także np. ciastkami, słodyczami i owocami.

Wszystkie grupy zebrały 4 530 złotych. Otrzymane od mieszkańców łakocie podzieliliśmy miedzy siebie, a pieniądze przekazaliśmy Pani Dyrektor. Zostaną one przeznaczone na wykonanie bieżni tartanowej na boisku szkolnym. Popularny niegdyś bożonarodzeniowy zwyczaj kolędowania należy dziś do rzadkości. Dlatego cieszymy się, że i w tym roku udało nam się odwiedzić większość mieszkańców Siedlca, Nieborzy, Żodynia, Reklina i Reklinka. Wizyta Kolędników była dla nich wielką atrakcją, a niektórych bardzo wzruszyła.

Magdalena Stefan, klasa III A Gimnazjum

Zmieniony ( 07.01.2015. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »