Start arrow Pedagog szkolny arrow Dla uczniów arrow Ściąga dla ucznia
ÅšciÄ…ga dla ucznia PDF Drukuj Email
Wpisa³: Admin   
26.09.2007.
Ściąga dla ucznia, czyli co robić gdy widzisz, że ktoś ma problemy z narkotykami

 

Jak rozpoznać kogoś, kto bierze ?

Czasami ktoÅ› z Twoich kolegów czy koleżanek zachowuje siÄ™ i wyglÄ…da "dziwnie" np.:

  • ma zwężone lub bardzo szerokie ¼renice (nie zmieniajÄ…ce swojej wielkoÅ›ci pod wpÅ‚ywem Å›wiatÅ‚a);
  • ma przekrwione lub szkliste oczy;
  • ma problemy z poruszaniem siÄ™, nie utrzymuje równowagi, przewraca siÄ™;
  • ma napady nienaturalnej wesoÅ‚oÅ›ci lub jest bardzo ospaÅ‚y;
  • mówi niewyra¼nie, beÅ‚kotliwie lub ma sÅ‚owotok;
  • ma przywidzenia;
  • czuć od niego zapach: kleju, rozpuszczalników, acetonu, alkoholu, sÅ‚odkawy zapach przypominajÄ…cy palone zioÅ‚a.
Kilka z tych objawów wystÄ™pujÄ…cych jednoczeÅ›nie może oznaczać, że dziewczyna lub chÅ‚opak jest pod wpÅ‚ywem Å›rodków odurzajÄ…cych. PowinieneÅ› wiedzieć, że osoba w takim stanie jest narażona na wypadki, urazy, może stać siÄ™ ofiarÄ… kradzieży, napaÅ›ci itp. Nie powinna być sama.

Co robić ?

• jeżeli wiesz, że ktoÅ› używa narkotyków - powiadom dorosÅ‚Ä… osobÄ™, do której masz zaufanie i wiesz, że bÄ™dzie wiedziaÅ‚a, co zrobić;

• nie bierz na swoje sumienie zatajenia informacji, że ktoÅ› bierze narkotyki. Dla dobra koleżanki lub kolegi, nawet wbrew jej, czy jego woli, powiedz od razu rodzicom, zaufanemu nauczycielowi lub pedagogowi szkolnemu. Nie zwlekaj. BÄ™dÄ…c pod wpÅ‚ywem Å›rodka odurzajÄ…cego, może sobie lub innym ludziom wyrzÄ…dzić krzywdÄ™ ;

• nie pomagaj w zdobywaniu narkotyków - zaszkodzisz koleżance czy koledze, a sam zÅ‚amiesz prawo;

• nie pożyczaj osobie biorÄ…cej pieniÄ™dzy, bo może przeznaczyć je na narkotyki;

• nie wierz zapewnieniu biorÄ…cego, że zawsze możesz przestać;

• dowiedz siÄ™, gdzie można znale¼ć pomoc psychologa, poradniÄ™ leczenia uzależnieÅ„, punkt konsultacyjny. Zapisz tÄ™ informacjÄ™ na kartce i daj osobie, która bierze.

Pamiętaj! Zażycie przez ucznia narkotyku nie musi oznaczać, że będzie on za to usunięty ze szkoły. Wychowawca może zaproponować mu umowę: zostajesz w szkole, ale zachowujesz abstynencję, uczysz się, nie wagarujesz i chodzisz do terapeuty.

Jeśli ktoś handluje...

Osoba, która sprzedaje narkotyki lub czÄ™stuje nimi innych, Å‚amie prawo. Niezależnie od sytuacji, w której siÄ™ to dzieje, jest to przestÄ™pstwo, które jest Å›cigane przez policjÄ™. Posiadanie narkotyków jest nielegalne! Informacje o handlu i nakÅ‚anianiu do brania powinny dotrzeć do osoby dorosÅ‚ej, której ufasz i która bÄ™dzie wiedziaÅ‚a, jak dalej postÄ…pić. Te informacje mogÄ… być potrzebne policji w prowadzeniu dziaÅ‚aÅ„ operacyjnych. Zachowaj jednak ostrożność, nie nagÅ‚aÅ›niaj tego, co powiedziaÅ‚eÅ›. Uważaj handlarze narkotyków sÄ… lud¼mi bezwzglÄ™dnymi.

PamiÄ™taj! Nie istnieje bezpieczne branie narkotyków. W każdym narkotyku znajduje siÄ™ aktywna substancja, która stopniowo wÅ‚Ä…cza siÄ™ w metabolizm komórkowy. Powoduje to uruchomienie procesu uzależnienia. To, że ktoÅ› potrzebuje narkotyku, aby znowu czuć siÄ™ dobrze, może oznaczać uzależnienie.

Pierwsza porcja narkotyku zwykle nic nie kosztuje, nastÄ™pna wymaga zdobycia pieniÄ™dzy, kontaktów z dealerami, ukrywania tego, co siÄ™ robi. SiÄ™gajÄ…c po narkotyk, ryzykuje siÄ™ zwiÄ…zanie ze Å›rodowiskiem ludzi biorÄ…cych i przestÄ™pcami handlujÄ…cymi narkotykami.

¼ródÅ‚o: www.2gim.zory.pl

Zmieniony ( 30.09.2007. )
 
« poprzedni artyku³