Start arrow Wiadomości arrow Kolędnicy 2014
Kolędnicy 2014 PDF Drukuj Email
Wpisał: Admin   
11.01.2014.

Warto odświeżyć naszą rodzimą tradycję „Kolędników”. 4 stycznia 2014 roku grupa około 100 uczniów z naszej szkoły zamieniła się w przebierańców. Znaleziono odpowiednie stroje, które przygotowywano bardzo starannie. Były Maryje z Dzieciątkiem, Święty Józef, Pasterze, Trzej Królowie. Nie zabrakło Diabełków. Kolędnicy odwiedzali domostwa z życzeniami pomyślności w Nowym Roku. Śpiewali przy tym kolędy oraz obdarowywali mieszkańców życzeniami noworocznymi, które miały zapewnić pomyślność w Nowym Roku. Brzmiały następująco:

  „Niech Nowy Rok Wam przyniesie dużo zdrowia i miłości,
A szczęście i dostatek niech pod Waszym dachem gości.
Oby dobre marzenia zawsze się spełniały,
A drzwi Wasze się dla nas chętnie otwierały.”

Oczywiście Kolędnikom towarzyszyła wielka trema: jak przyjmą nas ludzie? Chodzenie od domu do domu przez 2 godziny wymagało wytrwałości, ale było wspaniałym przeżyciem. Spotykaliśmy się w większości z bardzo życzliwym przyjęciem i byliśmy spontanicznie obdarowywani – nie tylko pieniążkami, a także np. ciastkami, słodyczami i owocami. Zebraliśmy 3911 złotych, 90 groszy i 2 euro. Łakocie podzieliliśmy między siebie, a pieniądze przekazaliśmy Pani Dyrektor na doposażenie sprzętu komputerowego.

Popularny niegdyś bożonarodzeniowy zwyczaj kolędowania należy dziś do rzadkości. Dlatego cieszymy się, że udało nam się odwiedzić większość mieszkańców Siedlca, Nieborzy i Reklina. Wizyta Kolędników była dla nich wielką atrakcją, a niektórych bardzo wzruszyła.

MS
Zmieniony ( 11.01.2014. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »