Start arrow Muzyka od A do Z
Muzyka od (A)bby do (Z)appy
Steven Wilson - 29. 11. 2013, Poznań PDF Drukuj Email
Wpisał: Admin   
05.12.2013.
Ze Stevenem Wilsonem

Bez dwóch zdań najlepszy koncert, jaki widziałem w tym roku. Jeden z tych dni, które pozostają na długo w pamięci. Dzięki uprzejmości Piotra Kosińskiego, organizatora tego muzycznego święta, miałem możliwość zobaczyć Stevena z zespołem na żywo. Promując swój ostatni solowy album „The Raven That Refused To Sing (And Other Stories)” muzycy występowali w różnych zakątkach świata, aż w końcu nadszedł czas dla nas. Koncert rozpoczął sam bosonogi Steven z gitarą akustyczną. Na początek „Trains” z repertuaru Porcupine Tree – tylko on i gitara, a ileż emocji! Gdy dołączyli pozostali muzycy, to rozpoczął się prawdziwy teatr muzycznej magii. Zagrali jeszcze m.in. „Luminol”, „Postcard”, „The Holy Drinker”, piękny „Drive Home”, „The Watchmaker” oraz utwór tytułowy. Usłyszeliśmy również dwie nowe kompozycje, będące przedsmakiem zapowiadanego na przyszły rok nowego albumu.

Zmieniony ( 05.12.2013. )
Czytaj całość…
 
Steven Wilson "The Raven that Refused to Sing (And Other Stories" (Kscope) PDF Drukuj Email
Wpisał: Admin   
11.11.2013.

Nowa płyta najpłodniejszego chyba ostatnio przedstawiciela rocka progresywnego. Nie dość, że sam bierze udział w wielu projektach (solo, Blackfield, Porcupine Tree, No-Man, Bass Communion), to jeszcze zajmuje się remasterem klasycznych już płyt rockowych (King Crimson, Jethro Tull, Yes).

Kolejna odsłona solowej twórczości Stevena to podróż w bardzo piękne, fascynujące i wciągające rejony muzyki rockowej. Wilson wypełnia swoimi kompozycjami lukę, która powstała po zaniechaniu działalności (z różnych powodów) przez innych artystów, takich jak Gentle Giant, ELP, Camel. Tekstowo jest to płyta bardzo spójna – dotyczy duchów, zagadnień paranormalnych i snów. Kompozycje są bardzo rozbudowane, wielowątkowe i bardzo dobrze budujące nastrój. Otwierający płytę utwór „Luminol” z piękną linią basu Nicka Beggsa (kiedyś w Kajagoogoo) ma charakter kompozycji improwizowanej i tak jazzowo zakręconej, ma też kilka wątków wzajemnie się przenikających. Po prostu miód dla uszu. A solo Theo Travisa na flecie to już czysta poezja. Z kolei „Drive Home” to piękna ballada, bardzo spokojne oblicze Stevena (choć nie do końca). Kończący płytę utwór tytułowy to majstersztyk, a nakręcony do niego teledysk to istne cudo (choć pełne smutku). No czysta bajka… Zatońcie w tej muzyce, niech was oczaruje!

 

Zmieniony ( 11.11.2013. )
Czytaj całość…
 
Riverside  SHRINE OF NEW GENERATION SLAVES (Mystic Production) PDF Drukuj Email
Wpisał: Admin   
26.10.2013.

Najnowsza płyta najlepszego chyba obecnie polskiego zespołu grającego rock progresywny. Mamy tu gęste gitarowe brzmienie i moje ulubione organy Hammonda. Ciężkie brzmienie nie pozbawiło tej płyty ciekawych melodii i miłych klimatów. Mariusz Duda jest bardzo dobrym wokalistą, a jego angielski brzmi wręcz idealnie. Płyta, w przeciwieństwie do poprzednich nagrań grupy, jest wręcz „piosenkowa”. Wszystko tłumaczy skrót tytułu – SONGS. Jest to płyta bardzo przemyślana i nie ma tutaj żadnej niepotrzebnej nuty. Znałem ten zespół już wcześniej, ale dopiero teraz się do niego przekonałem i nie żałuję tej decyzji. Posłuchajcie „The Depth of Self-Delusion” i przekonajcie się o jakości tej muzyki.Zmieniony ( 26.10.2013. )
Czytaj całość…
 
Glen Hansard "Rhythm and Repose" - Anti-/Plateau Records PDF Drukuj Email
Wpisał: Admin   
13.04.2013.

To pierwsza solowa płyta lidera zespołu The Frames. Nie jest debiutantem na rynku muzycznym. Ten irlandzki wokalista dostał już Oskara za piosenkę skomponowaną do filmu „Once”. W jego muzyce można odnaleźć całą jego irlandzką duszę. Piosenki przesycone są melancholią, a sam Hansard porusza się utartymi ścieżkami. Nie jest to zarzut, słucha się tej płyty bardzo dobrze. Ja potrafię kilka razy pod rząd. Utwory Glena zbudowane są na spokojnych dźwiękach jego gitary i na jego, pełnym emocji, głosie. Polecam szczególnie „You Will Become”, „Bird of Sorrow” oraz „Love Don’t Leave Me Waiting”. To jedna z najpiękniejszych płyt, które ostatnio słuchałem.

Zmieniony ( 13.04.2013. )
Czytaj całość…
 
Holly Blue "First Flight" - FALAMI PDF Drukuj Email
Wpisał: Admin   
02.02.2013.

Czy to płyta czy dzieło sztuki? Obydwa określenia są w tym przypadku trafne. Przyznam, że nie widziałem do tej pory tak pięknie i zarazem pomysłowo wydanej polskiej płyty. Tekturowe pudełko skrywa w sobie tajemnicę. Pod płytą ukryte są teksty, na które możemy spojrzeć za pomocą dodanego do płyty szkła powiększającego! Całość okraszona jest sporą ilością nietypowych motyli. Nagrania znajdujące się na tej płycie można opisać jako spokojny, nowoczesny zarazem pop ze sporym udziałem fortepianu, na którym pięknie gra wokalistka Sonia Kopeć.

Płyta jest bardzo nowocześnie nagrana, a oprócz fortepianu wyróżniłbym jeszcze dwie wiolonczelistki: Ariadnę Willmann i Katarzynę Kłosek. Wiadomo, że z coverami bywa różnie. Niekiedy tylko nieporadnie naśladują oryginał. Na tej płycie znalazła się autorska wersja sporego przeboju sprzed 20 lat. Mam tu na myśli utwór „’74-‘75” grupy The Connells. Holly Blue wykonują ten utwór w bardziej wyciszony sposób, pasujący do nastroju całej płyty. Z premierowych kompozycji najbardziej podobają mi się „Optimistic” oraz „The Song”. Holly Blue przysiadł na mojej skroni niczym piękny, egzotyczny motyl i wlewa swoją muzykę do mego serca. Urzekła mnie ta płyta!

Zmieniony ( 02.02.2013. )
Czytaj całość…
 
CLAN OF XYMOX MEDUSA  4AD PDF Drukuj Email
Wpisał: Admin   
13.10.2012.

Płyta nagrana w 1986 roku do dzisiaj pozostaje jej największym osiągnięciem. Ja wróciłem do niej kilka tygodni temu po wielu latach „rozłąki”. Czułem się jakbym wrócił do domu po długiej podróży. Odżyły stare emocje i uczucia, wróciły dawne wspomnienia. Płyta nagrana dla legendarnej brytyjskiej wytwórni 4AD, dla której nagrywali m.in. Dead Can Dance, Bauhaus, Cocteau Twins. Słuchając nagrań Clan Of Xymox czuje się klimat tej epoki. Płyta tej holenderskiej grupy jest momentami niepokojąca, ale bardzo piękna i liryczna. Muzyka zawarta na tym albumie jest spokojna, dźwięki snują się i otaczają słuchacza. Najbardziej lubię i polecam utwór „Louise”.

Zmieniony ( 13.10.2012. )
Czytaj całość…
 
ACOUSTIC ACROBATS "Live"  LUNA Music PDF Drukuj Email
Wpisał: Admin   
13.05.2012.

Nieczęsto się zdarza, żeby debiutancka płyta była nagraniem koncertowym. Debiut grupy Acoustic Acrobats jest płytą bardzo udaną i dojrzałą. Zespół-projekt narodził się w 2011 roku i od tej pory udanie koncertuje, czego dowodem jest właśnie ta płyta. Bardzo lubię gdy w muzyce przenikają się różne wpływy i dźwięki. Na płycie Acoustic Acrobats mamy do czynienia z wpływami bałkańskimi, klezmerskimi, ale również elementy jazzu dodają swojego kolorytu. Zespół tworzy pięciu instrumentalistów, którzy pełnymi garściami czerpią z różnych stron świata, tworząc bardzo udane kompozycje. Dla wielu z was będą to na pewno nowe dźwięki, ale radzę posłuchać tej płyty i otworzyć się na zupełnie nowe doznania. Polecam serdecznie!!!

Zmieniony ( 13.05.2012. )
Czytaj całość…
 
STING "Live in Berlin" - UNIVERSAL MUSIC PDF Drukuj Email
Wpisał: Admin   
30.12.2011.
21 września 2010 roku odbył się wspaniały koncert Stinga w berlińskiej hali O2 Arena. Był to fragment trasy promującej jego album nagrany z orkiestrą symfoniczną „Symphonicities”. Większość utworów nabrała zupełnie nowego wyrazu, kiedy to instrumenty rockowe zostały zastąpione przez orkiestrę. Jest to swoisty zestaw największych przebojów, jednak odbieram je częściowo jako zupełnie nowe utwory. W kilku utworach gościnnie wystąpił amerykański saksofonista Branford Marsalis, który współpracuje ze Stingiem już od wielu lat. Warto zaopatrzyć się w wersję deluxe tego wydawnictwa, która oprócz płyty CD zawiera również płytę DVD. Na szczególną uwagę zasługują „Englishman in New York”, „Russians”, „Moon Over Bourbon Street” oraz „Fragile”. To bardzo ciekawa płyta, ale czekam na coś nowego!!!
Zmieniony ( 13.05.2012. )
Czytaj całość…
 
QUEEN "Innuendo" - Parlophone/EMI Records PDF Drukuj Email
Wpisał: Admin   
09.12.2011.

24 listopada minęła dwudziesta rocznica śmierci Freddiego Mercurego. W tymże samym 1991 roku ukazała się ostatnia płyta grupy Queen z udziałem tego wybitnego wokalisty. Co prawda w 1995 roku ukazała się jeszcze płyta „Made in Heaven”, ale były to nagrania ukończone już po śmierci wokalisty.

Płyta „Innuendo” powstawała w momencie, gdy Freddie był już poważnie chory, jednak jego głos brzmi wyjątkowo. Być może przeczuwał nadchodzący koniec i wykrzesał z siebie całą energię. Jest na tej płycie mnóstwo wyśmienitych kompozycji, aż trudno wybrać te najlepsze. Polecam szczególnie „These Are the Days of Our Lives”, „Don’t Try So Hard”, “Delilah” oraz otwór tytułowy. Płyta mimo tylu lat wcale się nie zestarzała.

Zmieniony ( 30.12.2011. )
Czytaj całość…
 
U2 "Achtung Baby" - Universal Music Polska PDF Drukuj Email
Wpisał: Admin   
12.11.2011.
Okładka płyty  

Kilkanaście dni temu, dokładnie 28 października 2011 r. minęła 20 rocznica wydania albumu „Achtung Baby”. Z okazji jubileuszu ukazało się na rynku jubileuszowe wydanie płyty. Jest to jedna z najważniejszych płyt lat dziewięćdziesiątych, bardzo ważna również w karierze zespołu. To z niej pochodzą takie przeboje jak: “One”, “Mysterious Way”, “Even Better Than The Real Thing” oraz “Who’s Gonna Ride Your Wild Horses”. Limitowane wydanie będzie zawierało nigdy wcześniej niepublikowane utwory zarejestrowane podczas sesji nagraniowej „Achtung Baby”. Atrakcyjności będą dodawać: remiksy, materiały video, b-sides, odnaleziony film dokumentalny, demo albumu oraz pierwsze wersje piosenek z płyty. Szykuje się gratka dla kolekcjonerów. Jest to niestety, moim zdaniem, ostatnia „wielka” płyta Irlandczyków i mimo, że nagrali potem jeszcze kilka kolejnych albumów, to żaden z nich już nie dorównał omawianej płycie.

Zmieniony ( 26.11.2011. )
Czytaj całość…
 
SEWERYN KRAJEWSKI "JAK TAM JEST" SONY MUSIC POLSKA PDF Drukuj Email
Wpisał: Admin   
26.02.2011.

Przez wiele lat Seweryn Krajewski milczał. Jak każdy artysta miał do tego prawo. Bardzo sobie cenię twórców, którzy nagrywają swoje płyty wtedy, kiedy mają rzeczywiście coś do przekazania słuchaczom. Seweryn takim artystą jest. Z pewnością pewnym impulsem była współpraca z Andrzejem Piasecznym przy jego płycie „Spis rzeczy ulubionych”. Był autorem muzyki na tej płycie. Panowie, mimo sporej róznicy wieku, bardzo dobrze wspominali tę współpracę, czego efektem była wspólna trasa koncertowa. Okazało się, że na kolejne efekty tej znajomości nie trzeba było długo czekać. Andrzej Piaseczny odwdzięczył się swojemu mistrzowi i napisał teksty na jego najnowszą płytę. Płyta jest bardzo piękna, nostalgiczna, spokojna, melancholijna, wyciszona… Teraz rzadko już się tak gra. Krajewski z pewnością jest mistrzem w tworzeniu takiego klimatu. Aż chciałoby się wymienić najlepszą piosenkę, ale nie potrafię. Wszystkie trzymają bardzo dobry poziom. Najbardziej jednak lubię „Dym” i „Innego dnia”. Słucham tej płyty już od miesiąca i nie mogę się od niej uwolnić. Dawka dozwolona: raz dziennie. Można też przedawkować, skutków ubocznych brak!

Zmieniony ( 26.11.2011. )
Czytaj całość…
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 12 - 22 z 49