Start arrow Muzyka od A do Z
Muzyka od (A)bby do (Z)appy
Red Box "Chase The Setting Sun" - Circular Sound Records/Sonic Records PDF Drukuj Email
Wpisa: Admin   
01.10.2019.

Są płyty, na które się po prostu czeka… Jak na dawno nie widzianego przyjaciela. Znamy się już bardzo długo, bo aż 36 lat. Zawsze czekam na to, co nowego opowie. Zespół Red Box wydał właśnie swoją (dopiero) czwartą płytę. Następca „Plenty” z 2010 roku jest bardzo… redboxowy. Mamy tu jednak więcej akustycznych brzmień, a trochę mniej elektroniki. Jak zwykle w utworach Red Box sporo jest też dźwięków kojarzonych z muzyką indiańską. Skład zespołu ewoluował bardzo często. Obecnie oprócz lidera grupy Simona Toulson-Clarke’a występuje m.in. gitarzysta Ali Ferguson (znany z zespołu Raya Wilsona), a także polski muzyk i dziennikarz Michał Kirmuć, który gra na gitarze i instrumentach perkusyjnych. Płytę przesłuchałem już wielokrotnie i na dziś moimi faworytami są utwory „Gods & Kings”, „Why So Few” oraz „Starwalker”. Dziękuję Simon za tę rozmowę i z niecierpliwością będę czekał na następne okazje, by pogadać o muzyce. (MK)


Zmieniony ( 01.10.2019. )
Czytaj cao…
 
Maximilian Hecker - 18. 01. 2019; Berlin, Klub Quasimodo PDF Drukuj Email
Wpisa: Admin   
02.02.2019.
autor z muzykiem

Słucham go od kilkunastu lat, dziesięć lat temu miałem okazję poznać Maximiliana osobiście w Berlinie, a dopiero teraz pierwszy raz obejrzałem jego występ na żywo.

Nie ma w tym nic dziwnego. Maximilian Hecker, bo o nim mowa, jest bardzo popularny w Azji, gdzie bardzo często i z dużym powodzeniem koncertuje. Większość jego płyt ukazywała się najpierw tam, a dopiero później w Europie. Na starym kontynencie rzadko można go usłyszeć, tym bardziej musiałem pojawić się tego dnia w Berlinie.

Klub Quasimodo, położony w centrum Berlina, należy do najważniejszych klubów jazzowych stolicy Niemiec. Tego dnia stał się jednak miejscem, gdzie zawitała zupełnie inna muzyka. Hecker jest artystą, który tworzy muzykę bardzo intymną, wręcz melancholijną. Porównania do Radiohead czy Sigur Ros są jak najbardziej na miejscu.


Czytaj cao…
 
a-ha "MTV Unplugged, Summer Solstice" - Universal Music PDF Drukuj Email
Wpisa: Admin   
13.03.2018.

Są koncerty, o których można tylko pomarzyć. Jednym z nich był występ norweskiej grupy a-ha z czerwca 2017 roku. Tylko 250 szczęściarzy mogło obejrzeć występ grupy w Ocean Studio Recordings położonym na małej wyspie Giske. Występ był otoczony tajemnicą, widzowie nie mogli posiadać nawet telefonów komórkowych. Oprócz znanych przebojów, zespół wykonał też utwory rzadko grane na żywo i, co najważniejsze, dwa zupełnie nowe utwory: „This Is Our Home” oraz „A Break In The Clouds”. Akustycznie wykonywane przeboje często brzmią zupełnie odmiennie, spokojnie, tak jakby ich moc przeniosła się na uczucia. Widać

to po widzach, którzy mocno przeżywają każdy utwór.

Tego typu koncerty to okazja do zaproszenia gości. Tak było i tym razem, kiedy wokalistę grupy Mortena Harketa wspomogli Alison Moyet (w utworze „Summer Moved On”), Ian McCulloch („Scoundrel Days” oraz „The Killing Moon”) oraz Lissie („I’ve Been Losing You”). Moim ulubionym utworem z tej płyty jest „Take On Me”.

Piękny to był koncert, pełen prawdziwych uczuć i pozytywnej energii. Piękna to płyta i DVD. Posłuchajcie, wzruszcie się i…żyjcie.

Czytaj cao…
 
Perfect "UNU" - Tonpress KAW/MTJ PDF Drukuj Email
Wpisa: Admin   
24.09.2017.

Ta płyta ukazała się 35 lat temu!!! Trzeba pamiętać, że było to w czasie trwania stanu wojennego i do niego nawiązuje tytuł będący aluzją do rejestracji aut wojskowych, które stały na każdej ulicy. Zdjęcia muzyków też wyglądają niczym wyjęte z milicyjnych akt. Każdy spośród 10 utworów, które znalazły się na tym krążku, stał się przebojem. Największym oczywiście „Autobiografia”, która stała się hymnem młodego pokolenia. Jest to jedna z najważniejszych płyt w historii polskiej muzyki rockowej. Oprócz znakomitej muzyki, bardzo ważną rolę odgrywały teksty Bogdana Olewicza i Zbigniewa Hołdysa. Były one głosem tamtego pokolenia, a i obecnie są też bardzo aktualne: „…starość jest okropnie niezależna, kosa tnie żebraka tak jak króla”. Oprócz „Autobiografii” należy wymienić chociażby „Wyspę, drzewo, zamek”, „Objazdowe nieme kino” czy „Idź precz”. Tej płyty nie wypada nie znać! (MK)





Zmieniony ( 24.09.2017. )
Czytaj cao…
 
Muzyka od (A)bby do (Z)appy PDF Drukuj Email
Wpisa: Admin   
01.02.2009.
Przypuszczam, że niektórzy z Was wiedzą, że oprócz języka niemieckiego i wszystkiego, co z tym jest związane mam jeszcze inne hobby. Jest nim muzyka, która jest zarazem moją wielką pasją. Staram się nie dzielić muzyki na gatunki. Słucham po prostu muzyki dobrej. Może to być zarówno muzyka rockowa, pop, metal, jazz czy muzyka klasyczna (przestrzegam przed używaniem terminu „muzyka poważna”).

W swoim kąciku muzycznym (link w  menu) chciałbym przybliżyć Wam wartościowe płyty oraz wykonawców, niekoniecznie znanych, których warto poznać i posłuchać.

Zapraszam do muzycznej uczty!!!

Maciej Kotliński 
Zmieniony ( 26.11.2011. )
 
Deep Purple - "Infinite" (Edel Music/Mystic Production) PDF Drukuj Email
Wpisa: Admin   
29.05.2017.

Ciężko grać to niełatwa sprawa. A tak grać w wieku bliskim muzycznej emerytury jeszcze ciężej. Panowie łącznie mają 340 lat! To dwudziesty studyjny album weteranów mocnego grania. Nie chcę dopuszczać do siebie myśli, że jest to być może ostatnia płyta grupy. Sporo tu niespodzianek i świeżości jednocześnie. Zaczyna się bardzo dobrze utworem „Time for Bedlam”. Przepiękna, łkająca gitara w „All I Got Is You” porusza serca… „One Night In Vegas” to cudowne pasaże grane przez Dona Aireya na organach Hammonda. „The Surpising” ma w sobie jakąś fantastyczną baśniowość, a jego nastrój zmienia się kilkakrotnie. Ian Paice pokazuje tu swoje perkusyjne mistrzostwo. Na finał otrzymujemy niespodziewanie cover utwory „Roadhouse Blues” The Doors. Generalnie bez większej ingerencji w oryginał, ale cóż tu zmieniać – w końcu to klasyka klasyki. Piękna to płyta, oj piękna!

Zmieniony ( 29.05.2017. )
Czytaj cao…
 
Leonard Cohen  You Want It Darker (Columbia/SONY Music) PDF Drukuj Email
Wpisa: Admin   
18.12.2016.

Ciężko jest recenzować ostatnią płytę ulubionego Artysty. Leonard Cohen pięknie pożegnał się ze swoimi fanami, przeczuwając to, co stało się 7 listopada tego roku. Odszedł cudowny twórca. Jego śmierć była zaskoczeniem. Ten kanadyjski bard był bardzo popularny w naszym kraju. Kompozycje z tej płyty nie zaskakują nikogo. Jego ciepły głos, często jest to prawie melorecytacja, sprawia, że słuchający czują się, jakby byli jego dobrymi znajomymi. W otwierającym płytę utworze tytułowym śpiewa „…I’m ready, my Lord”. Widać, że był gotowy na śmierć i przyjął ją ze spokojem. Jego kompozycje traktują o miłości, smutku, samotności i radości. O najważniejszych ludzkich uczuciach. Dla mnie najważniejsze kompozycje z tego albumu to utwór tytułowy, „Traveling Light” oraz „If I Didn’t Have Your Love”. Kto jeszcze nie poznał Cohena, powinien to nadrobić i posłuchać jego nagrań.

Zmieniony ( 18.12.2016. )
Czytaj cao…
 
Ola Bilińska "Libelid" - Żydowski Instytut Wydawniczy PDF Drukuj Email
Wpisa: Admin   
17.07.2016.

Kolejna płyta z piosenkami/pieśniami traktującymi o miłości. Czy tylko kolejna? Chyba nie. Ola Bilińska nagrała bardzo interesującą płytę w języku jidysz. Tu małe wyjaśnienie: jest to język Żydów aszkenazyjskich, powstały około X wieku w południowych Niemczech.

Żydowskich pieśni ludowych powstało w Europie Wschodniej tysiące, ocalały jedynie te, które zostały zapisane przez etnografów. Ola Bilińska wraz ze swym zespołem ukazuje nam jedynie skromny wybór tych utworów. Są one podane w nowych, interesujących aranżacjach. Moje ulubione utwory to „In der Fincter” oraz ”Jome, Jome”. Warto sięgnąć po coś całkowicie innego, coś czego nie usłyszycie na co dzień.

Teksty utworów podano w czterech wersjach: w języku jidysz, jego polskiej transkrypcji, oraz w polskim i angielskim tłumaczeniu. Żydowski Instytut Historyczny, dzięki któremu mogłem płytę zrecenzować, postarał się o bardzo piękne wydanie tego albumu. Gratuluję i dziękuję.

Zmieniony ( 17.07.2016. )
Czytaj cao…
 
Pete True "Hell Flower" - Pete True PDF Drukuj Email
Wpisa: Admin   
02.06.2016.

Solowy projekt Piotra Truchela znanego z zespołu Absyntia. Zacznę prawie od końca, czyli utworu „I’m Your Man”. Młody głos Piotra dodał temu klasykowi Leonarda Cohena (wiek: 82 lata) sporo energii, nie ujmując nic z piękna tej kompozycji. Stylistyka płyty jest odmienna od tego, co prezentuje w swoim macierzystym zespole. Nie ma tu potężnych, ostrych brzmień. Cała płyta jest bardzo stonowana, nagrana tylko z użyciem instrumentów akustycznych. W jednym z wywiadów sam artysta określił to tak: „Pete True – spokój i harmonia, Absyntia: ogień, psychodelia i rockowa energia. Trochę jak dr Jekyll i Mr Hyde. I tak rzeczywiście jest. Piękne dźwięki przewijają się przez cały krążek. Moją uwagę zwróciły szczególnie utwory „Sirens, „In the Morning We Can Still Be Friends” oraz „Winter” z piękną wiolonczelą w tle. Płytę mogłem zrecenzować dzięki uprzejmości Piotra Truchela.





Zmieniony ( 02.06.2016. )
Czytaj cao…
 
Glen Hansard "Didn't He Ramble" - Anti-/Plateau Records PDF Drukuj Email
Wpisa: Admin   
08.03.2016.

Druga solowa płyta Glena zaczyna się pięknym, przejmującym utworem „Grace Beneath the Pines”. Kolejny „Wedding Ring” to piękna piosenka o miłości, nadziei i obawie, żeby jej nie stracić. Z kolei „Her Mercy” jest o łasce, która przyjdzie, gdy będziemy na nią gotowi. „Lowly Deserter” ciekawie się rozwija, a sekcja dęta jest na pierwszym planie. Teledysk do tego utworu pięknie nawiązuje do kompozycji Davida Bowiego „Ashes To Ashes”. W utworze „Paying My Way” Glen śpiewa o konieczności płacenia, niekiedy dużej ceny, za wybór własnej ścieżki, którą podążamy w życiu.

Moja ścieżka życiowa zaprowadziła mnie 4. marca. 2016 r. na koncert Glena do Poznania, którego nie zapomnę do końca życia. Tak pięknego, pełnego energii i żaru występu dawno nie widziałem. Po koncercie miałem okazję chwilę z Artystą porozmawiać. Warto czekać na takie chwile. A tym czasem posłuchajmy nowej płyty Glena, bo naprawdę warto!

Maciej Kotliński



Zmieniony ( 08.03.2016. )
Czytaj cao…
 
Domowe Melodie - "3" - domowe melodie PDF Drukuj Email
Wpisa: Admin   
25.01.2015.

Kto dzisiaj wydaje takie płyty? Komu się chce tak nagrywać? Kto wymyśla tak oryginalne i mądre teksty? Odpowiedź na wszystkie pytania jest jedna – zespół Domowe Melodie. To stosunkowo nowy, nietypowy projekt na polskiej scenie alternatywnej. Powstali w 2012 roku, a tworzą go Justyna Chowaniak, pomysłodawczyni i autorka tekstów oraz Staszek Czyżewski (kontrabas, akordeon) i Kuba Dykiert (perkusja, gitara), którzy odpowiedzialni są za stronę instrumentalną tego projektu. Trio komponuje muzykę w zaciszu domowym, bez wkładu kogokolwiek z zewnątrz.

Czytaj cao…
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 11 z 50