Start arrow Programy edukacyjne
Programy edukacyjne
Sprawozdanie z realizacji programu PDF Drukuj Email
Wpisał: Admin   
10.04.2006.
Projekt: Na tropach historii - Powstanie Wielkopolskie 1918 - 1919 w gminie Siedlec i okolicach.

Osoba odpowiedzialna za realizację projektu: Zofia Mąkosa 

Cel:

- Bezpośrednim celem projektu było odnalezienie śladów wydarzeń związanych z przebiegiem Powstania Wielkopolskiego na terenie gminy Siedlec i utrwalenie ich na płycie CD.  
- Cel długofalowy i zapewne bardziej istotny to pobudzenie aspiracji młodzieży wiejskiej, zwiększenie jej wiary we własne możliwości, rozwinięcie zainteresowań, wzbudzenie pasji poznawczej, nabranie umiejętności pracy w zespole i nawiązywania kontaktów z innymi lud?mi. Czas przewidziany do realizacji projektu to w dużej mierze okres wakacji, więc praca przy projekcie służyła też zagospodarowaniu wolnego czasu. 

Czytaj całość…
 
Promocja płyty o Powstaniu Wielkopolskim PDF Drukuj Email
Wpisał: Admin   
22.01.2006.

19 stycznia 2006 r. w świetlicy szkolnej odbyła się uroczysta prezentacja płyty o Powstaniu Wielkopolskim wykonanej przez uczniów Gimnazjum w Siedlcu. Wszystko zaczęło się od projektu, który został wysłany na konkurs programu Równać szanse. Celem Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży, która prowadzi ten program, jest wyrównywanie szans młodzieży wiejskiej, tak aby miała ona takie same możliwości rozwoju jak młodzież miejska. Projekt napisali: dyrektor Dorota Brudło, nasza historyczka Zofia Mąkosa i informatyk pan Zbigniew Wąsik. Celem projektu zatytułowanego "Na tropach historii: Powstanie Wielkopolskie 1918/1919 w gminie Siedlec i okolicach" było stworzenie płyty z informacjami o Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919, które byłyby pomocą w nauczaniu historii, w przygotowaniu uczniów do konkursów itd.

W końcu roku szkolnego 2004/2005 otrzymaliśmy radosną wiadomość, że nasz projekt został zaakceptowany, a na jego realizację otrzymaliśmy 5 tys. złotych. Choć może wydawać się, że to mało, dla naszego gimnazjum ta kwota była bardzo ważna. Nas uczniów najbardziej zainteresowała propozycja wakacyjnych wędrówek tropami historii, dlatego dość duża grupa młodzieży włączyła się w pracę nad projektem. A pieniądze już zostały zainwestowane - kupiono nowoczesny aparat cyfrowy oraz dyktafon - rzeczy bardzo przydatne obecnie redakcjom strony internetowej i gazetki szkolnej.

Ja sama chciałam się dowiedzieć się czegoś o walkach powstańczych na naszych terenach, bo tak naprawdę mało jest ?ródeł, które o nich mówią. Faktycznie ta płyta była niezbędna - potrzebne było zebranie wszystkich informacji w jedną, harmonijną całość.

Zmieniony ( 28.12.2008. )
Czytaj całość…
 
Liczenie bocianów 2005 PDF Drukuj Email
Wpisał: Admin   
20.11.2005.

W tym roku już po raz szósty dokonaliśmy inwentaryzacji bocianów na terenie całej gminy Siedlec. W akcji tej co roku uczestniczą uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Siedlcu. Podczas wakacji w połowie lipca organizujemy zawsze wycieczkę rowerową, zabieramy lornetkę, aparat fotograficzny, stosowną dokumentację i wyruszamy w teren.

Jedziemy od wsi do wsi i spisujemy bociany.Liczymy na informacje udzielane nam przez ludzi, którzy mieszkają w bezpośrednim sąsiedztwie bocianów. Dla nas są to najcenniejsze informacje,bo to właśnie ci ludzie mają możliwość bezpośredniego obserwowania zachowania się bocianów od chwili ich przylotu tj. od końca marca aż do odlotów, które następują pod koniec sierpnia i na początku września.

W połowie lipca małe bocianki są już na tyle duże, że można je zobaczyć na bocianim gnie?dzie. W tym czasie dokonuje się wstępną inwentaryzację bocianów w całej Polsce. Do czasu ich odlotu minie jeszcze około 1,5 miesiąca a wtedy może jeszcze zaistnieć wiele nieprzewidzianych i nawet tragicznych zdarzeń w życiu bocianów, które zmienią liczebność bocianiej populacji. Dlatego na przełomie sierpnia i września dokonujemy ponownego spisu aby potwierdzić te dane, którymi już dysponujemy i spisać nowe dodatkowe informacje.

Na specjalnych obowiązujących drukach spisujemy terminy przylotów i odlotów bocianów, przypadki walk o gniazda, wyrzucanie piskląt lub jaj z gniazda oraz różne nieszczęśliwe i nieprzewidziane wypadki i śmierć bocianów. Spisujemy również umieszczenie i stan gniazda.

W tym roku w inwentaryzacji bocianów uczestniczyli następujący uczniowie:

Zmieniony ( 23.05.2008. )
Czytaj całość…
 
Na tropach historii PDF Drukuj Email
Wpisał: Admin   
25.08.2005.

W lipcu bieżącego roku grupa młodzieży z naszego gimnazjum rozpoczęła realizację projektu edukacyjnego pod nazwą „Na tropach historii. Powstanie Wielkopolskie 1918/1919 w gminie Siedlec. Płyta CD”.

Projekt uzyskał wcześniej dotację finansową w ramach grantowego konkursu ogłoszonego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.

Podczas wakacji uczniowie pod kierunkiem nauczycieli: D. Brudło, Z. Mąkosy i Z. Wąsika fotografowali miejsca związane z powstaniem i nagrywali ciekawe wyjaśnienia i opowieści osób bardzo dobrze znających przebieg działań powstańczych. Do tej pory skorzystaliśmy z pomocy pana Z. Kowalewicza – prezesa Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w Wolsztynie oraz Pana D. Poszwińskiego – nauczyciela historii w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Kopanicy, jednocześnie autora filmu o powstaniu w gminie Siedlec.

Zmieniony ( 22.05.2008. )
Czytaj całość…
 
Dzień bociana 2005 PDF Drukuj Email
Wpisał: Admin   
05.06.2005.

Sprawozdanie z obchodów Dnia Bociana wysłane do Polskiego Towarzystwao Ochrony Przyrody pro-Natura we Wrocławiu:

31 maja już po raz trzeci obchodziliśmy Dzień Bociana.

W tym roku w każdej klasie w Szkole Podstawowej i w Gimnazjum przeprowadzona została „bociania lekcja”. Każda klasa otrzymała do wykonania zestaw zadań oraz odpowiednia karty pracy. Klasa musiała podzielić się na zespoły, wybrać sobie zadanie i wypełnić karty pracy.

W zestawie zadań do wykonania znajdowały się”

  1. Krzyżówka dotycząca bocianiego życia z hasłem „Rodzina bocianów jest taka wielka”
  2. Krzyżówka ale z gotowymi hasłami do wpisania w odpowiednie rubryki
  3. Karty pracy do uzupełnienia, które dotyczyły scenek z bocianiego życia mianowicie:
  4. Następne zadanie dotyczyło spostrzegawczości. Trzeba było znale?ć 10 szczegółów na scenkach z bocianiego życia.
  5. Trudniejszym zadaniem było ułożenie rozsypanki z kolejnością zdarzeń z „ Roku z życia bociana „.Dla ułatwienia z tyłu umieszczono hasło:” 31 maja co roku obchodzimy Dzień Bociana”. „ Bocian biały jest ptakiem wska?nikowym terenów błotnych.”
  6. Podobne zadanie było w postaci zdań niedokończonych pt. „ Jak nasze życie przeplata się z bocianim życiem”
  7. Choć powtórzone zadanie z ubiegłego roku lecz ciekawe dotyczyło wyszukania fałszu w krótkich scenkach z bocianiego życia. Pod każdą scenką umieszczono prawidłową odpowied? w celu skorygowania odpowiedzi.

Karty pracy oraz niektóre wybrane odpowiedzi udzielone przez uczniów z różnych klas IV-VI oraz I-III gimnazjum załączamy do wglądu.

W tym dniu odbył się również test z wiadomości o bocianie. Do testu przystąpiło 35 uczniów z Gimnazjum oraz 39 uczniów ze Szkoły Podstawowej. Po drugiej eliminacji i napisaniu drugiego znacznie trudniejszego testu wyłoniono czołówkę laureatów, którymi zostali:

Zmieniony ( 23.05.2008. )
Czytaj całość…
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 26 - 30 z 31