Start arrow Programy edukacyjne
Programy edukacyjne
Sprawozdanie z realizacji programu PDF Drukuj Email
Wpisa³: Admin   
10.04.2006.
Projekt: Na tropach historii - Powstanie Wielkopolskie 1918 - 1919 w gminie Siedlec i okolicach.

Osoba odpowiedzialna za realizacjÄ™ projektu: Zofia MÄ…kosa 

Cel:

- BezpoÅ›rednim celem projektu byÅ‚o odnalezienie Å›ladów wydarzeÅ„ zwiÄ…zanych z przebiegiem Powstania Wielkopolskiego na terenie gminy Siedlec i utrwalenie ich na pÅ‚ycie CD.  
- Cel dÅ‚ugofalowy i zapewne bardziej istotny to pobudzenie aspiracji mÅ‚odzieży wiejskiej, zwiÄ™kszenie jej wiary we wÅ‚asne możliwoÅ›ci, rozwiniÄ™cie zainteresowaÅ„, wzbudzenie pasji poznawczej, nabranie umiejÄ™tnoÅ›ci pracy w zespole i nawiÄ…zywania kontaktów z innymi lud¼mi. Czas przewidziany do realizacji projektu to w dużej mierze okres wakacji, wiÄ™c praca przy projekcie sÅ‚użyÅ‚a też zagospodarowaniu wolnego czasu. 

Czytaj ca³o¶æ…
 
Promocja płyty o Powstaniu Wielkopolskim PDF Drukuj Email
Wpisa³: Admin   
22.01.2006.

19 stycznia 2006 r. w świetlicy szkolnej odbyła się uroczysta prezentacja płyty o Powstaniu Wielkopolskim wykonanej przez uczniów Gimnazjum w Siedlcu. Wszystko zaczęło się od projektu, który został wysłany na konkurs programu Równać szanse. Celem Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży, która prowadzi ten program, jest wyrównywanie szans młodzieży wiejskiej, tak aby miała ona takie same możliwości rozwoju jak młodzież miejska. Projekt napisali: dyrektor Dorota Brudło, nasza historyczka Zofia Mąkosa i informatyk pan Zbigniew Wąsik. Celem projektu zatytułowanego "Na tropach historii: Powstanie Wielkopolskie 1918/1919 w gminie Siedlec i okolicach" było stworzenie płyty z informacjami o Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919, które byłyby pomocą w nauczaniu historii, w przygotowaniu uczniów do konkursów itd.

W końcu roku szkolnego 2004/2005 otrzymaliśmy radosną wiadomość, że nasz projekt został zaakceptowany, a na jego realizację otrzymaliśmy 5 tys. złotych. Choć może wydawać się, że to mało, dla naszego gimnazjum ta kwota była bardzo ważna. Nas uczniów najbardziej zainteresowała propozycja wakacyjnych wędrówek tropami historii, dlatego dość duża grupa młodzieży włączyła się w pracę nad projektem. A pieniądze już zostały zainwestowane - kupiono nowoczesny aparat cyfrowy oraz dyktafon - rzeczy bardzo przydatne obecnie redakcjom strony internetowej i gazetki szkolnej.

Ja sama chciałam się dowiedzieć się czegoś o walkach powstańczych na naszych terenach, bo tak naprawdę mało jest ¼ródeł, które o nich mówią. Faktycznie ta płyta była niezbędna - potrzebne było zebranie wszystkich informacji w jedną, harmonijną całość.

Zmieniony ( 28.12.2008. )
Czytaj ca³o¶æ…
 
Liczenie bocianów 2005 PDF Drukuj Email
Wpisa³: Admin   
20.11.2005.

W tym roku już po raz szósty dokonaliśmy inwentaryzacji bocianów na terenie całej gminy Siedlec. W akcji tej co roku uczestniczą uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Siedlcu. Podczas wakacji w połowie lipca organizujemy zawsze wycieczkę rowerową, zabieramy lornetkę, aparat fotograficzny, stosowną dokumentację i wyruszamy w teren.

Jedziemy od wsi do wsi i spisujemy bociany.Liczymy na informacje udzielane nam przez ludzi, którzy mieszkają w bezpośrednim sąsiedztwie bocianów. Dla nas są to najcenniejsze informacje,bo to właśnie ci ludzie mają możliwość bezpośredniego obserwowania zachowania się bocianów od chwili ich przylotu tj. od końca marca aż do odlotów, które następują pod koniec sierpnia i na początku września.

W połowie lipca małe bocianki są już na tyle duże, że można je zobaczyć na bocianim gnie¼dzie. W tym czasie dokonuje się wstępną inwentaryzację bocianów w całej Polsce. Do czasu ich odlotu minie jeszcze około 1,5 miesiąca a wtedy może jeszcze zaistnieć wiele nieprzewidzianych i nawet tragicznych zdarzeń w życiu bocianów, które zmienią liczebność bocianiej populacji. Dlatego na przełomie sierpnia i września dokonujemy ponownego spisu aby potwierdzić te dane, którymi już dysponujemy i spisać nowe dodatkowe informacje.

Na specjalnych obowiązujących drukach spisujemy terminy przylotów i odlotów bocianów, przypadki walk o gniazda, wyrzucanie piskląt lub jaj z gniazda oraz różne nieszczęśliwe i nieprzewidziane wypadki i śmierć bocianów. Spisujemy również umieszczenie i stan gniazda.

W tym roku w inwentaryzacji bocianów uczestniczyli następujący uczniowie:

Zmieniony ( 23.05.2008. )
Czytaj ca³o¶æ…
 
Na tropach historii PDF Drukuj Email
Wpisa³: Admin   
25.08.2005.

W lipcu bieżącego roku grupa mÅ‚odzieży z naszego gimnazjum rozpoczęła realizacjÄ™ projektu edukacyjnego pod nazwÄ… „Na tropach historii. Powstanie Wielkopolskie 1918/1919 w gminie Siedlec. PÅ‚yta CD”.

Projekt uzyskał wcześniej dotację finansową w ramach grantowego konkursu ogłoszonego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.

Podczas wakacji uczniowie pod kierunkiem nauczycieli: D. BrudÅ‚o, Z. MÄ…kosy i Z. WÄ…sika fotografowali miejsca zwiÄ…zane z powstaniem i nagrywali ciekawe wyjaÅ›nienia i opowieÅ›ci osób bardzo dobrze znajÄ…cych przebieg dziaÅ‚aÅ„ powstaÅ„czych. Do tej pory skorzystaliÅ›my z pomocy pana Z. Kowalewicza – prezesa Towarzystwa PamiÄ™ci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w Wolsztynie oraz Pana D. PoszwiÅ„skiego – nauczyciela historii w Zespole SzkoÅ‚y Podstawowej i Gimnazjum w Kopanicy, jednoczeÅ›nie autora filmu o powstaniu w gminie Siedlec.

Zmieniony ( 22.05.2008. )
Czytaj ca³o¶æ…
 
Dzień bociana 2005 PDF Drukuj Email
Wpisa³: Admin   
05.06.2005.

Sprawozdanie z obchodów Dnia Bociana wysłane do Polskiego Towarzystwao Ochrony Przyrody pro-Natura we Wrocławiu:

31 maja już po raz trzeci obchodziliśmy Dzień Bociana.

W tym roku w każdej klasie w Szkole Podstawowej i w Gimnazjum przeprowadzona zostaÅ‚a „bociania lekcja”. Każda klasa otrzymaÅ‚a do wykonania zestaw zadaÅ„ oraz odpowiednia karty pracy. Klasa musiaÅ‚a podzielić siÄ™ na zespoÅ‚y, wybrać sobie zadanie i wypeÅ‚nić karty pracy.

W zestawie zadaÅ„ do wykonania znajdowaÅ‚y siÄ™”

  1. Krzyżówka dotyczÄ…ca bocianiego życia z hasÅ‚em „Rodzina bocianów jest taka wielka”
  2. Krzyżówka ale z gotowymi hasłami do wpisania w odpowiednie rubryki
  3. Karty pracy do uzupełnienia, które dotyczyły scenek z bocianiego życia mianowicie:
  4. Następne zadanie dotyczyło spostrzegawczości. Trzeba było znale¼ć 10 szczegółów na scenkach z bocianiego życia.
  5. Trudniejszym zadaniem byÅ‚o uÅ‚ożenie rozsypanki z kolejnoÅ›ciÄ… zdarzeÅ„ z „ Roku z życia bociana „.Dla uÅ‚atwienia z tyÅ‚u umieszczono hasÅ‚o:” 31 maja co roku obchodzimy DzieÅ„ Bociana”. „ Bocian biaÅ‚y jest ptakiem wska¼nikowym terenów bÅ‚otnych.”
  6. Podobne zadanie byÅ‚o w postaci zdaÅ„ niedokoÅ„czonych pt. „ Jak nasze życie przeplata siÄ™ z bocianim życiem”
  7. Choć powtórzone zadanie z ubiegłego roku lecz ciekawe dotyczyło wyszukania fałszu w krótkich scenkach z bocianiego życia. Pod każdą scenką umieszczono prawidłową odpowied¼ w celu skorygowania odpowiedzi.

Karty pracy oraz niektóre wybrane odpowiedzi udzielone przez uczniów z różnych klas IV-VI oraz I-III gimnazjum załączamy do wglądu.

W tym dniu odbył się również test z wiadomości o bocianie. Do testu przystąpiło 35 uczniów z Gimnazjum oraz 39 uczniów ze Szkoły Podstawowej. Po drugiej eliminacji i napisaniu drugiego znacznie trudniejszego testu wyłoniono czołówkę laureatów, którymi zostali:

Zmieniony ( 23.05.2008. )
Czytaj ca³o¶æ…
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 26 - 30 z 31